Cam gibi video konferans

Logitech Brio 4K Pro hem video görüşmeler hem de YouTube videoları için biçilmiş kaftan.

Dunya Tekno Trend - - HAFTANIN ÜRÜNLERİ - MURAT YILDIZ

90’lı yıllarda ilk webcam sohbetlerinde görüntüler 160 x 120 piksel çözünürlükteki bir ekranda gerçekleşir, çoğu zaman donmalar ve titremeler oluşur sık sık kesilmelerde karşınızdaki muhatabınızın yüz hatlarını zar zor seçebilirdiniz. O günlerden bu yana çok mesafe kaydedildi. Hatta notebookların üzerine entegre olarak gelen web kameraları kimileri için yeterli hale geldi. Ancak bu alanda halen ürünler geliştiren ve yenilikler yapan Logitech, gidilecek yolun bitmediğini söylüyor.

Dikkat çeken tasarım

90’lı yıllardan bu yana köprünün altından çok su geçti. Giderek artan çözünürlük, daha iyi ışık algılama, keskinleştirme ile birlikte görüntüler netleşmiş oldu. Logitech’in yeni kamerası Brio 4K ise bunu bir üst seviyeye çıkarıyor. 4K kayıt özelliğine sahip yeni kamera HDR görüntü çekebilme ve 5X zoom desteği sayesinde bloggerlar, toplantı odaları ve masaüstü video çekimleri için ideal bir çözüm sunuyor.

Logitech Brio 4K öncelikle tasarım kalitesi ile dikkati çekiyor. Üzerindeki kıskaç sayesinde hem notebookların tepesine (en ince olanlara bile) hem de masaüstüne rahatlıkla yerleşebiliyor. Kamera arkasında USB Type C port var. Beraberinde gelen Type C ve USB A kablosu sayesinde bilgisayarınıza bağlayabiliyor- sunuz. Kablonun sabit olmaması büyük avantaj, böylece daha kısa veya daha uzun kablo kullanabiliyorsunuz. Tamamen alüminyum gri tasarım çoğu cihaz ile birlikte uyumlu bir görünüm sergiliyor. Güvenlik paranoyası o kadar arttı ki artık Logitech bu konuda basit ama etkili bir çözüm geliştirmiş. Kutu içerisinden çıkan aparat sayesinde kameranın ön yüzünü kapatabiliyorsunuz.

4K kalitesinde görüntü

Logitech Brio 4K birden çok çözünürlüğü destekliyor. 4K çözünürlükte 30 fps hızında video çekimler yapabiliyorsunuz. 1080 ya da 720p çözünürlüklerde ise 30 ya da 60 fps hızında çekimler yapmanız mümkün. Bu önemli çünkü eğer YouTube için video çekmiyorsanız ve yalnızca sohbet edecekseniz hem internet bağlantınız hem de karşıdakinin rahatça sizi izleyebilmesi için 1080p faz- lasıyla yeterli olacaktır. Çünkü şu andaki popüler video konferans yazılımları, mesela Google Hangouts ya da Skype for Business 4K desteği sunmuyor. Ancak yine de YouTube’de doğrudan 4K canlı yayınlara başlamanız mümkün. 4K destek sayesinde Windows’un biyometrik yüz tanıma özelliklerini de kullanmanız çok daha kolay oluyor. Görüntü kalitesini artıran bir diğer önemli unsur da HDR desteği. Özellikle ters ışıkta ya da ışığın doğru gelmediği ortamlarda sizin halen net bir şekilde görülebilmenize imkan tanıyor. HDR sayesinde görüntülerdeki renkler çok daha canlı hale geliyor.

En sevdiğim açı geniş açı

Webcamlerin en büyük problemlerinden biri açıdır. Dar açıya sahip Webcamler yüzünden birkaç kişiyi kadraja sığdırmak zorlaşır. Birçok webcam 65 derece, yeni nesil ürünler ise 78 derece açıya sahiptir.

Brio 4K ise 90 derecelik bir açıya sahip. Böylece daha geniş açıdan birçok nesneyi ya da kişiyi kadraja kolayca sığdırabiliyorsunuz.

Eğer video görüşmeleri sıkça yapıyor veya YouTube gibi platformlara video çekiyorsanız, Logitech Brio 4K tercih edeceğiniz ürünler arasında olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.