Telekom dolandırıcılığına karşı ş teknolojiye jy sarılın

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Haberleşme teknolojilerindeki 4.5G, VoLTE, VoWifi, 5G) gibi gelişmeler ile kurulum ve işletim maliyet avantajı sağlayan, zengin servisler sunan VoIP ve tümleşik iletişim sistemlerinin kullanımı yoğun şekilde artıyor. Telekom alanında bu artışın yükselerek devam etmesinin beklendiği günümüzde güvenlik riskleri ve siber saldırılar da giderek artıyor ve yeni yöntemlerle verdiği zararlar kritik seviyelere ulaşıyor.

Gelinen noktada, sıradan siber suç şebekelerinin eline son derece tehlikeli silahlar geçtiğini ve bu silahların ticari fayda için IT ve OT sistemlerinde kullanımından çekinilmediğini gözlemediklerini söyleyen Netaş Siber Güvenlik Teknoloji Geliştirme Direktörü Uğur Çağal ile telekom dolandırıcılığıyla ilgili konuştuk. Tespiti zor olan bu yeni nesil saldırılar için daha akıllı ve dinamik çözümler sunan VoIP özgü çözümlere ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Çağal şunları anlattı:

"Karşılaşılan riskler ve problemlere örnek olarak, VoIP trafik hırsızlığı ve ücret sahtekârlığı, arayan numara sahteciliği, VoIP trafiği ve ağ güvenliği algı ve farkındalık problemleri, kötü niyetli çağrılar, DoS ve DDoS atakları, çağrıların dinlenmesi, kuruma özel politikaların uygulanamaması ve operasyon yönetimi problemleri verilebilir. Bu problemlerin sonucu, finansal ve vergi kayıpları, arayan numara sahteciliği ile sosyal mühendislik faaliyetleri ve vatandaşların aldatılması, hizmetin engellenmesi sonucu oluşan mağduriyetler, çağrıların dinlenmesi sonucu oluşan mahremiyet problemleri, itibar kayıp- ları olarak dönüyor. Problemleri ve zararları nasıl azaltabiliriz diye baktığımızda önümüze birkaç önemli başlık çıkıyor; Güvenli bir VoIP altyapısını oluşturmak, güvenlik açıklarının tespiti ve çözümlerinin raporlanması ile başlar. Bunun için, VoIP için özelleşmiş zafiyet analiz araçları kullanılması ve mantıksal hataları tespit edebilecek VoIP güvenlik uzmanlarından faydalanılması tavsiye edilir. Bunun için, Netaş’ın VoIP zafiyet analiz aracı olarak Nova V- SPY ürü- nü öne çıkıyor. Bununla VoIP sistem güvenlik açıkları tespiti için; otomatik ürün ve çözüm zafiyeti tespiti, otomatik sistem bileşenleri tespiti, sistemin operasyonel yönetim kabiliyeti gibi pek çok alanda hizmet veriyor.

Kötü niyetli servis kullanımı ve çağrıları önleyerek koruyacak

Ses trafiğinde gecikmeye sebep olmadan, derinlemesine anlık veri analizi yaparak aykırılık, atak ve dolandırıcılık tespiti yapan ve bu atakları önleyen, makine öğrenmesi kullanılarak anomalileri tespit eden, akıllı ve bilinmeyen ataklara karşı dinamik kural oluşturma ve filtreleme özelliğine sahip bir VoIP Çağrı Sistemi Güvenliği, Yönetimi, İzleme ve Analizi ürünleri ile Dolandırıcılık Sistem Yönetimi kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bunun için, Netaş olarak Nova V- GATE ve Nova FMS ürünlerini geliştirdik. Bu ürünlerimiz uygulama katmanı seviyesi analizi ile hem bilinen atakların tespitini yapabiliyor hem de mesaj silsileleri ile durum analizi yaparak bilinmeyen atakların oluşturacağı anormal durumları tespit ederek önlemini alabiliyorlar. Ağ güvenliğinin yanı sıra, kötü niyetli servis kullanımı ve çağrıları önlemesi, anlık vereceği alarmlar ile daha büyük zararlardan koruyacak. Bu noktada da 'VoIP Atak Tespiti Ve Önlemeye, Operasyonel Yönetim Sağlamaya, VoIP Çağrı / Atak İzleme, Davranışsal Atak Tespiti ve Önlemeye, VoIP Trafik Analizine ihtiyaç var."

Sebep olduğu kayıp 38.1 milyar doları bulan 'telekom dolandırıcılığı' ile mücadele için yine teknolojiye sarılın!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.