İK’SI

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Teknoloji geliştikçe, sektörel açıdan iş yürütme süreçlerinin de teknolojiye adapte edilmesi kaçınılmaz. Hatta pek çok firma, adaptasyon sürecini tamamlamış durumda!

Yapılan bazı araştırmalarda, 10 firmanın dokuzunun bordro ve özlük süreçlerinde teknolojiden faydalandığı ortaya çıktı. Aynı zamanda bordro ve izin modülü konusunda self-servis İK uygulaması kullanımında da şirketler % 75 gibi bir orana sahip!

Ancak İK süreçlerinin tamamının teknolojiyle buluşması için önümüzde daha vakit var. Zira, işe alım, performans yönetimi ve İK raporlamaları süreçlerinde yolu teknolojiden geçen firmaların oranı % 50’de; ücret yönetimi, işgücü planlama ve yetenek yönetimi sürecinde teknolojiye başvuran firmaların oranı ise % 30’da seyreyliyor. Peki bu farklılığın sebebi ne? Bordro hesaplama ve izin sürecinin yönetimi gibi, diğerlerine nispeten ‘mekanik’ olarak nitelendirebileceğimiz unsurlarda adeta “gözü kapalı” teknolojiye başvuran İK yöneticileri; biraz daha esneklik payı gerektiren işe alım, performans yönetimi ve hatta iş gücü planlama gibi alanlarda neden teknolojiden üst düzey oranda faydalanmıyor?

Microsoft’un geçtiğimiz yıl fiyaskoyla sonuçlanan TAY projesi akıllara geliyor bu esnada. Bildiğiniz üzere, bir yapay zeka geliştiren Microsoft kadın figürü olarak düşündüğü Tay için bir Twitter hesabı açmıştı. Yapay zeka, bir gün içinde Hitler aşığı ve Trump savunucusu bir ergen figürüne dönüşüvermişti. Bunun üzerine hesap apar topar kapatıldı.

Ancak yapay zekanın, raporlama ve performans yönetimi süreçlerinde bu kadar faşist davranacağını düşünmek fazla korkaklık değil mi?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.