Otomobiller akıllanmaya doymuyor

Telefonlar akılllanıp hayatımızın odağına girerken otomotiv mar kaları da durmadı. Sürücüsüz araca doğru emin adımlarla ilerleyen sektörde, otomobiller akıllanmaya doymuyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI

selenay.yagci@dunya.com Son yıllarda otomobiller, yeni teknolojileriyle karşımıza çıkıyor. Hızla gelişen teknolojiler, konfor ve güvenlik anlamında otomobil dünyasına yeni bir boyut kazandırıyor.

Önce benzin alternatif elektrikli araçlar hayatımıza girdi. Bu büyük bir yenilikti. Sonra araçlar yazılımlarla tanıştı ve akıllandılar. Yazılımlarla otomatik şerit takibi yapan, otomatik fren yapabilen hatta kendi kendine park edebilen otomobillerle karşılaştık. Şimdi bu otomobillerin kullanımı daha da artarken, otomotiv şirketleri geliştirdikleri yeni teknolojilerle, tüketicileri şaşırtmaya devam ediyor. Artık arabalar intenete girebiliyor akıllı telefonlara kolayca bağlana- biliyor. Bu tip hayatı kolaylaştıran özelliklere hergün yenisi ekleniyor. Dünyanın her bir yanında sürücüsüz otomobil için çalışmalar devam ederken, bildiğimiz otomobiller de akıllanmaya doymuyor. Otomotiv endüstrisinin önde gelen firmaları, sürücülerin hayatını kolaylaştırmak ve araç içindeki güvenliği en üst seviyeye çıkarabilmek için projelerini bir bir hayata geçiriyor. Otomotiv şirketleri sürücülere daha fazla konfor ve güvenlik sağlamak için adeta birbirleriyle yarışıyor. Rekabet o kadar ileri düzeydeki Apple, Google gibi firmalar otomobil işine giriyor.

Sadece araç içi yazılımlarla değil anahtar, lastik gibi alanlar da birçok teknolojik gelişme yaşanıyor. Bu hafta beni şaşırtan, sürücülerin hayatına konfor katan farklı birkaç örneğe değinerek ilham olmaya çalışacağım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.