Akıllanan evlerle uzay çağındayız

Otomobiller akıllanır da evler durur mu? Ev otomasyonlarıyla başlayıp, beyaz eşyalarla devam eden akıllı ürünlerle uzay çağına 'merhaba' diyelim!

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Geçenlerde bahsettiğim gibi bundan bir 3-5 yıl önce teknoloji konferanslarında bahsedilen geleceğin dünyası videoları artık birer birer hayatımızda. Bu örnekler hızla artıyor: Buzdolabı yumurtanın bittiğini anlayıp Amazon'a sipariş verecek, siz daha eve gelmeden evinizin sıcaklığını ayarlayabileceksiniz, ocağı kapatmayı unuttuysanız eve dönmeden kapatabileceksiniz, perdeler uyanma saatinize göre açılıp kapanacak. Philips, Google, Apple gibi markalar akıllı ev otomasyonlarına oldukça yatırım yapıyorlar. Sadece bununla sınırlı da değil. Beyaz eşya markaları da birer birer akıllı ev eşyası üretiyor. Klimanın da akıllısı olur mu demeyin. Kahve makinasının bile oluyor. Şimdi klimalar, buzdolapları, fırınlar, çamaşır makineleri hatta perdeler, akıllı telefonlara bağlanabiliyor ve telefonlar üzerinden onları yönetebiliyoruz. Böylece hepsi birer akıllı eşya oluyorlar. Bu hafta da bu örneklere bakalım, ufkumuz genişlesin istedim.

Birkaç yıl önce imkansız görünen akıllı ev otomasyonu gelişen teknoloji ve ucuzlayan sensörler sayesinde hayatımıza girdi. Binlerce kişi akıllı ev otomasyonu sayesinde enerji tasarrufu, konfor ve güvenliği sağlarken, evlerindeki akıllı cihazlar ile günlük işleri kolayca yapabiliyorlar. Akıllı evler isterse programlanabiliyor, isterse yapay zekaya sahip olabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.