En Değerli Kim?

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Geçmişte hızlı tüketim, enerji ve dayanıklı tüketim sektörlerinden şirketlerin görmeye alıştığımız ‘en değerli’, ‘en büyük’, ‘en karlı’ listeleri artık genellikle teknoloji şirketlerinin hâkimiyeti altına girmiş durumda. Günlük hayatımıza etki eden teknoloji, ekonomik alanda da gücünü sınıyor.

Yalnızca on yıl önce ilk beşi Microsoft, General Electric, Coca Cola, China Mobile ve Marlboro’nun oluşturduğu ‘Dünyanın En Değerli Markaları’ listesinin ilk beşinde bu yıl Google, Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook bulunuyor. İlk beşte bir firmadan, beşte beşe gelen bir tablo var ortada.

Dünyanın En Değerli Marka- ları listesi ilgi çekici detayları da barındırıyor. Teknoloji devlerinin zirveyi tutmalarının en önemli nedenleri elbette klasik insani ve ticari sistemleri teknoloji aracılığıyla dönüştürmüş olmaları. Örneğin Amerika’nın ve dolayısıyla dünyanın en büyük perakende zincirlerinden olan Walmart’ın listede olmayışı ve e-ticaret devi Amazon’un listede yer alması dönüşümü gözler önüne seriyor. Daha önce çeşitli telekom şirketlerinin domine ettiği listede ‘iletişim’ sektö- rünü Facebook ya da Apple’ın temsil etmediğini söyleyebilir misiniz?

Elbette bu demek değil ki günün birinde en değerli markaların tamamı teknoloji şirketleri olacak. Kaçırılmaması ve özellikle incelenmesi gereken asıl detay, teknoloji yardımıyla dönüşümün önemi. Teknoloji üretmiyor olabilirsiniz, peki teknoloji ile üretebiliyor musunuz?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.