Teknoloji değil, birikim sizi güvenli tutar

Güvenlik teknolojileri ve güvenlik uzmanlığının bir arada 360 derece bakış açısıyla sunulmasında Sensormatic önemli bir rol oynuyor. Zira günümüzde kurumlar tek tek ihtiyaçlarına çözüm aramak yerine, kuruma özel ve uçtan uca tasarlanmış bir hizmete ihtiya

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ myildiz@ dunya.com

Hızla güvensizleşen dünyada güvenlik sektörü giderek büyümeye devam ediyor. Bu alanda öncü firmalardan biri olan Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli’ye şirketin hedeflerini ve güvenlik sektöründeki yeni trendleri sorduk. İsmail Uzelli, Securitas grubunun bir parçası olan Sensormatic’in gelecek hedeflerini ve yeni güvenlik tehditlerine olan farklı bakış açısını anlattı.

Güvenlik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye’de güvenlik pazarının büyüklüğü nedir? 2017 ve 2018 yılında ne kadarlık büyüme bekleniyor? Global güvenlik pazarı bugün 80 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Türkiye’de ise toplam güvenlik pazarı 3,5 milyar Dolar büyüklüğünde ve bunun yaklaşık 800 milyon dolarını güvenlik teknolojileri oluşturuyor. Bu doğrultuda ülkemiz güvenlik sektöründe önemli bir büyüme potansiyeli bulunuyor. Bunun bir yansıması olarak da bugün global pazar %7 büyürken Türkiye’de bu rakam globalin üzerinde gerçekleşiyor. 2018 yılında da benzer bir performans sergileyeceğimize inanıyorum. Genel itibarıyla dünyanın pek çok bölgesinde artarak devam eden terör vb. olaylar ve belirsizlikler güvenlik konusuna olan talebi artırıyor. Güvenliğin yeme içme gibi temel bir ihtiyaç olduğu algısı gelişti. Aynı zamanda sağladığımız teknolojiler güvenliğin ötesinde marka değerini ve müşteri deneyimini zenginleştiren avantajlarıyla firmaların gündeminde her zamankinden daha çok yer alı- yor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde bu alana yatırımların artarak devam edeceğini öngörüyoruz.

Securitas Grubu içerisinde Sensormatic nasıl bir rol üstleniyor? 2011 yılında Securitas AB ile gerçekleştirdiğimiz ortaklıktan bu yana Securitas grup şirketi olarak hizmet vermeye başladık. Bu birleşmenin ardında önemli bir vizyon bütünlüğü yer alıyor. Güvenlik teknolojileri ve güvenlik uzmanlığını bir arada 360 derece bakış açısıyla sunulmasında Sensormatic önemli bir rol oynuyor. Zira günümüzde kurumlar tek tek ihtiyaçlarına çözüm aramak yerine, kuruma özel ve uçtan uca tasarlanmış bir hizmete ihtiyaç duyuyor. Biz de bunun sağlanmasında sunduğumuz yeni- likçi teknolojilerle yer alıyoruz. Bu doğrultuda Securitas ile birleşmemiz sonrasında güvenlik çözümlerinden sağlanan faydanın maksimuma ulaştığını söyleyebilirim. Çünkü teknoloji, yeterli ve yetenekli bir iş gücü olmadan tam bir performans gösteremiyor. Securitas’ın donanımlı güvenlik ekipleri ile bizim teknolojimiz aynı dili konuşuyor ve ortak hedefe doğru çok daha büyük bir uyumla çalışıyor. Kendi alanında dünya devi Securitas ve teknoloji tarafında da Türkiye’nin en büyüğü Sensormatic’i birleştirince ortaya en yeni teknolojiler, uzman personeller ve köklü bir bilgi birikiminin oluşturduğu bir değer çıkıyor. Birleşme sonrasında uluslararası pazarlarda faaliyetlerimiz hız kazandı. Bu sayede de farklı projeler ile farklı tecrübeler elde etme şansı yakaladık. Bu da her geçen gün gelişmemize ve büyümemize olumlu etki ediyor.

Güvenlik teknolojilerinde yeni trendler neler? Yeni trendlerden en dikkat çekicisi robotlar ve dronelar. Securitas, Amerika’daki otoparklarda robotları kullanıyor. Dronelar ise öncelikle yangın vakalarında ve farklı birçok alanda güvenliğe destek olarak kullanılıyor. Bu iki teknoloji üzerinde geliştirme çalışmaları devam ediyor. Gelecekte çok daha fazla alanda kullanılıyor olacaklar. Biz de ülkemiz üniversitelerinde drone ve robot geliştiren startup’lara destek oluyoruz. Mobilite trend olma özelliğini koruyor. Hayatımızdaki her şey giderek mobilleşiyor. Akıllı cihazlarımız ayrılmaz bir parçamız haline geldi. Bu noktada güvenlik uygulamaları da mobilleşerek telefonlarımıza kadar girmeyi başardı. Securitas “Güvendeyim” Uygulaması da buna en iyi örneklerden biri. Akıllı cihazınıza yüklenen bir uygulama sayesinde cihazınız bir panik butonuna dönüşüyor. Tehlike anında cihazı sallamanız durumunda olay anına ait video ve ses kayıtları uzaktan izleme merkezindeki operatörlere iletiliyor ve anında kolluk kuvvetlerine bilgi akışı sağlanıyor. Nesnelerin İnterneti de bir diğer trend olarak öne çıkıyor. Artık tüm sistemler IP Tabanlı. Yeni dönemde kurgulanan tüm yapılar çift yönlü iletişim prensibine dayanıyor. Veri üretimi ve verilerin anlamlandırılması trend olmaya devam ediyor.

İsmail Uzelli

Global güvenlik pazarı 80 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Türkiye’de ise pazar 3,5 milyar dolar büyüklüğünde ve bunun 800 milyon dolarını güvenlik teknolojileri oluşturuyor.

İsmail Uzelli Sizleri güvende tutan, hizmet sunan firmanın sahip olduğu bilgi birikimidir

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.