Milli basketbolcu 'melek' oldu

12 Dev Adam'ın kaptanı Sinan Güler'in seri bir melek yatırımcı hatta girişimci olduğunu biliyor muydunuz?

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Savunma ve hücum gücü, mücadele azmi ve son yıllarda geliştirdiği asist özelliği ile Galatasaray ve milli takımımızın önemli oyuncularından olan Sinan Güler, 34 yaşında bir basketbolcu. 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonasında milli takımla parkede mücadele eden Güler, bu sezon Fenerbahçe'ye transfer olmasıyla da çok konuşuldu ama spordaki başarısının yanında son yıllarda girişimlere yaptığı yatırımlarla da adını duyuruyor. Aktif spor kariyerine devam eden milli basketbolcumuz, Melek yatırımcılık kariyerini de boş bırakmıyor. En son yatırımını temmuz ayında Kickstarter'da en çok fonlanan Türk girişimi olan Monument'e yaptı. Melek yatırım ağı BIC Angels üyelerinden olan Güler, girişimci olarak da mecaralara atılmış. Bu hafta Sinan Güler'den melek yatırımcılık hikayesini ve yatırımlarını dinledim.

2012'de yatırım macerasına başlayan Güler, ilk yatırımcılık tecrübesini daha Melek Yatırımcılığı ismen bilmeden yaptığını söylüyor. İlk tercihi 'Lastik Pabuç' adlı internet sitesi olmuş. Sitenin ömrü uzun olmasa da Güler, "Fikri ve ekibi sevdiğimden bir parçası olarak yer alabileceğim bir girişimde bulunmak keyifli oldu. Aynı zamanda, güzel de bir tecrübe oldu benim için" diyor. Sonrasında Güler, farklı yatırımlara açılabileceğini öğrendikten sonra BIC melek yatırım ağı ile tanışarak ekosistemin içinde daha farklı bir yer almaya başladığını belirtiyor.

Yatırımcılık ve girişimcilik takım oyunu!

Basketbol kariyeri bittikten sonra da ekosistemin içinde bir şekilde yer almayı düşündüğünü kaydeden Güler, melek yatırımcılıkla ilgili şunları anlatıyor: "Kendimi yabancı hissetmediğim nokta; kazanmayı bilmek kadar kaybetmeyi öğrenmenin ve hazmetmenin de hem melek yatırımcılık hem de basketbolda da olması. Böylesi dinamik bir ekosistemin içinde yer almak heyecan verici oldu. Bildiğim kadarıyla spor camiasında yatırımcılıkla ilgilenen çok insan yok. Dilerim yatırım yapan sporcuların sayısı artar. Hatırlamamız gereken en önemli şey, yatırımcılık ve girişimciliğin de bir takım oyunu olduğu.”

Atmadığın her şutu kaçırırsın!

Müşterisi olabileceği veya kendi ilgilendiği spor ve benzeri endüstrilerin bir parçası olabilecek girişimleri incelemeyi sevdiğini ifade eden Güler, "Melek yatırımcılıkta açıkçası, herkes kendi farklı şekillerde tecrübeler yaşayabiliyor ancak yatırımlarım içinde, bilinçli bir yol planının çok daha etkili sonuçlar ortaya çıkardığını net şekilde görebiliyorum" diyor. Girişimcilere tavsiyeleriniz var mı sorusuna ise Güler, şu güzel yanıtı veriyor: "Basketboldaki en güzel anlatımlardan biri, 'atmadığın her şutu kaçırırsın'dır. Hata yapmadan, denemeden öğrenilmiyor, burası kesin."

Guler Legacy ile paylaşmayı düşündüğü bir basketbol mirasının dokunabildiği herkese örnek bir sporcu olabilmek istiyor

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.