Yemeksepeti'nden işletmeleri geliştirecek uygulama: Portakal!

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Türkiye'de hizmet veren çevrimiçi yemek sipariş sitesi Yemeksepeti, restoran tarafında onlara stratejik olarak yardımcı olup, daha iyi hizmet vermeleri, işlerini büyütmeleri için destek sağlıyor. Bu destekleri 'Portakal' uygulaması altında toplayan Yemeksepeti, artık büyük-küçük bütün Yemeksepeti restoran iş ortaklarına datalarını sunarak, onları analiz ederek kendilerini geliştirme imkanı sağlayacak. Yemeksepeti'nin iş ortağı restoranlarının kullanımına yönelik geliştirdiği platform olan Portakal, üzerinden işletmeciler restoranların performanslarını ölçebiliyor, operasyonel ve finansal süreçlerini takip edebiliyor, bu alanlarda gelişme ve büyüme fırsatlarını görerek gereken aksiyonları alabiliyor. Üstelik bu hizmetler restoranların yalnızca Yemeksepeti ile yürüttükleri işlerinde değil, genel stratejilerini oluşturabilmelerinde de kullanılabiliyor. Kısacası Portakal’a, restoranlar için self-servis bir danışmanlık platformu diyebiliriz. Portakal çatısı altında restoranların aldıkları hizmetlerin bir hayli çeşitli olduğunu kaydedenYemeksepeti Satış Direktörü Korhan Erçin, öncelikle Portakal, restoranların daha önce telefonla ve e-posta yoluyla talepte bulunarak ulaştıkları bil- gileri tek bir platform üzerinden, diledikleri zaman görebilmelerini sağladığını söyledi.

En iyi ses getirecek menüleri tavsiye ediyor

Erçin, sistemi şu örneklerle anlattı: "Portakal üzerindeki raporlar sayfasından kendi bölgelerinde pastadaki paylarını ve değişimini görebiliyor. Ürünlerinin satış adetlerini, önceki dönemlere göre değişimleri analiz edebiliyor. Yine Portakal üzerinden fiyat değişikliği yaptıklarında veya servis alanlarına yeni bölgeler eklediklerinde, bu aksiyonların cirolarına katkısını takip edebiliyor. Böylece para kazandıran ve kaybettiren değişiklikleri, raporlar aracılığıyla direkt olarak yakalayıp, en hızlı şekilde önlem alabiliyor veya doğru adımı attıklarını görüp sürdürebiliyorlar. Portakal ayrıca, restoranlara özel programlar dahilinde kullanıcılara en çok hitap edecek ve en iyi ses getirecek menüleri tavsiye ediyor, restoranlar menülerini oluşturup başvuruyu sistem üzerinden gerçekleştiriyorlar. Yemeksepeti üzerindeki reklam alanları içinde hangi alanların müsait olduğunu görebiliyor ve sistem üzerinden satın alma ya- parak, boş yerleri rakip restoranlar almadan satın alabiliyorlar. Menü güncelleme, fiyat değişimi, bölge artırımı gibi, daha önce yine telefon ve e-posta ile ilerleyen talepler de artık Portakal üzerinden iletilebiliyor. Devamında talebin durumunu takip edilebiliyor. Böylece iş gücü kayıpları önleniyor, hatalı iletişim nedeniyle oluşan yanlışlıklarının önüne geçiliyor. Ek olarak, borç ve bakiyelerini takip edip sipariş detaylarına Portakal üzerinden ulaşabiliyorlar.Sözün kısası telefonla ve e-posta ile yapılan ve manuel şekilde takip edilen birçok iş kalemi artık Portakal üzerinden, çok daha rahat ve hatasız şekilde çözülebiliyor."

Burada daha da farklı raporlarla aslında restoranların günlük, haftalık ve aylık operasyonlarında daha iyi yapabilecekleri çalışmaları göstermek ve onların gelirini daha da artırma hedefleri olduğunu ifade eden Erçin, "Raporlar dışında hala telefon ve e-posta ile ilerleyen bazı fonksiyonları da sisteme ekleyerek daha da iyi bir operasyon sunuyor olacağız" dedi.

Korhan Erçin

Korhan Erçin Yemeksepeti, 'Portakal' uygulaması ile artık büyük-küçük bütün bütün iş ortağı restoranlarıyla kendi datalarını paylaşacak. Böylece Yemeksepeti datalarını kullanan restoranların gelişmesine imkan sağlayacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.