Gelecekten Haberler

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA -

Her güne yeni bir bilimsel ve teknolojik gelişmeyle uyanmaya devam ederken, bu gelişmelerin en ilgi çekici ve düşündürücü olanlarını bu köşeye taşımaya çalışıyoruz. Bu hafta da geleceğin ayak seslerini takip etmeye devam ediyoruz.

Notaların geleceği

Yapay zeka tarafından işsiz bırakılacaklar kervanına besteciler de mi katılıyor? Kulağa tuhaf gelse de, yapay zeka teknolojileri müzik alanında da kendini gösteriyor. Nispeten popüler bir örnek olarak öne çıksa da Amerikalı Youtuber Taryn Southern tarafından tasarlanan müzikal yapay zeka uygulaması “I AM AI”ın (Ben yapay zekayım) bestelerinden oluşan albüm Ağustos ayında dinleyicilerle buluşmuştu.

Her ne kadar bu örnek birçok başka ciddi ve bilimsel çalışmanın yanında çok daha popüler kültüre ait dursa da, müzik ile yapay zekanın ilişkisi çok daha büyük potansiyeller barındıran bir ilişki olarak görülüyor.

Dijitalleşen müzik endüstrisi, kayıtların analogdan dijitale kaymasının ötesinde, müzikal üretime ilişkin birçok işlemin algoritmalar yardımıyla otomatik olarak çözüldüğü bir alan olarak yükseliyor. Müzik ve teknolojinin asla ayrılamayacak iki unsur olarak birbirlerine olan aşkları, bilinen ve po- tansiyellerini ortaya çıkarması beklenen bir gerçeklik.

Mikroçip implantı koptu geliyor

Gün geçmiyor ki Black Mirror’dan fırlamış gibi duran bir haberler karşı karşıya kalmayalım. Avustralya’nın Melbourne şehrinde 2018 Şubat’ta düzenlenecek olan teknoloji festivali Pause, katılımcılara bilet vermek yerine vücutlarına mikroçip yerleştirecek. Festivale VIP olarak katılacak 10 kişi, Near Field Communication (NFC) tarafından ellerine çip yerleştirilmesi için gönüllü oldu.

Günlük hayatta gerçekleştirilen bir- çok işlemde kullanılabilecek olan mikroçiplerin yerleştirildiği kişiler dört ay boyunca hayatlarını bu çiplerle sürdürecekler. Daha sonrasında ise implant teknolojileri uzmanı Kayla Heffernan eşliğinde gerçekleştirilecek bir panele katılacak olan gönüllüler, festival katılımcıları ile çiplerin kullanışlı olup olmadığına ilişkin güncel ve gerçek tecrübelerini paylaşacaklar.

Bitcoin ne olacak?

Üzerinde genel bir uzlaşıya varılamayan en önemli gündem maddelerinden olan Bitcoin, varlığını ve işin sonunun nereye varacağını tartışanla-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.