BLOCKCHAIN ekonomi düzenini değiştirecek

Blockchain teknolojisi, başta bankacılık olmak üzere giderek yaygınlaşan bir tartışma alanı. Bu teknoloji ICP/İP gibi gelişirse ekonomide büyük bir dönüşüme yol açacak.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA -

Batı’ da buharlı makineler, elektrikli motorlar, içten patlarlı motorlar ve daha sonra jet motorları iş yaşamına girmeye başladığı dönemi ülkemiz insanı yakından izlemiş olsaydı ve ona göre konumlansaydı, bugün kişi başına geliri 40 bin dolara ulaşan bir toplum olurduk. Bursa Eğitim Enstitüsü’ nde “Biz neden geri kaldık?” sorusunu sorduğumuzda tarih öğretmenimizin yanıtını sıkça paylaşıyorum : “Çünkü bizim toplumun o dönemdeki kanaat önderlerinden bazıları ‘Hz. Süleyman’ın konuştuğu karınca dişi miydi, erkek mi?’ diye tartışıyordu; teknolo- jinin yarattığı sonuçlar ilgi menzillerine girmemişti!” yanıtını vermişti. Bugün de işinde gücünde olan sıradan insanların “blockchain potansiyelleri ve tehlikeleri” konusunu tartışmasını beklememeliyiz. Topluma yön veren, siyasi anlamda sözü olan, bürokrasi de yeri bulunan, iş dünyasında kuruluş ve kurum sahibi konumuna ulaşan, sivil toplum örgütlerini yöneten, medyada ve özellikle de ihtisas medyasında karar veren ve kalem oynatanların ‘blockchain de ne ola ki?’ meraksızlığı içinde olmamaları gerekiyor.

Blockchain sanal paranın cüzdanı olması nedeniyle öncelikle banka sistemininin ilgi alanında. 5 yılda süper bilgisayarlarla birlikte bu teknoloji daha da yayılacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.