Kanada’nın Teknoloji Aşkı

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Birçok global gelişmişlik endeksine göre (ekonomi, eğitim, sağlık vs.) zirvenin ya sahibi ya da komşusu olan Kanada, şimdi de teknolojik gelişmişliğin zirvesi olmanın peşinde.

Geleceğin nasıl olacağına ilişkin tartışmalar yürütmektense yapay zeka, robotik, akıllı şehirler gibi ko- nularda projeler üreten Kanada, bilim ve teknolojiye dört elle sarılıyor. Bu durumun yalnızca hükümet ve yöneticiler seviyesinde değil, vatandaşların da katkısıyla sağlandığını da açıkça belirtmek gerekiyor.

Google tarafından düzenlenen Go North Summit’te konuk olarak ağırlanan Kanada Başbakanı Jus- tin Trudeau, ülkenin teknoloji ve bilim üretmeye ilişkin yaklaşımını ve motivasyonlarından da bahsetti. Trudeau’ya göre vatandaşları yapay zeka ya da robotik gibi konulardaki fırsatları görüyor ve bu fırsatlar doğrultusunda sözkonusu teknolojik eğilimleri gerçekleştiriyorlar. Göçmenlerin de aynı motivasyona sahip olduğunu belirten Trudeau, geleceği kuracak yenilikçiliğin daha da yaygınlaşa- cağından emin.

Kanada akıllı şehirler konusunda yaptığı çalışmalarla da aynı amaca hizmet ederek, teknolojinin beşiği olma peşinde. Yeni mimari konseptler, alternatif enerji altyapıları, yeni iletişim ve ulaşım çözümleri ile donatılacak olan Sidewalk Toronto adlı akıllı şehir projesi Kanada Hükümeti, Google ve Sidewalk Labs’in birlikte çalışmalarıyla hayata geçirilecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.