Liderler ne diyor?

Küresel İklim Hareketi Zirvesi'nde (GCAS) hayata geçirilen Step Up Deklarasyonu, dünyanın önde gelen 21 şirketini bir araya getiriyor. İttifakın hedefi, iklim mücadelesini yükselen teknolojiler ve 4. sanayi devrimi ile hızlandırmak.

Dunya Tekno Trend - - TEKNOLOJİ GÜNDEMİ -

• Bloomberg Sürdürülebilir İş ve Finans Küresel Başkanı Curtis Ravanel: “İklim değişikli sorununa çözüm üretmek için özel sektörün liderliğine ihtiyacımız var. Biz, Step Up Deklarasyonu kapsamında yatırımlarımızın yanı sıra, yenilikçi, akıllı ve yeşil teknolojileri iklimle mücadele adına çözümler üretecek yeni iş modelleri yaratmaya yönlendireceğiz.” • BT Dijital Etki ve Sürdürülebilirlik Başkanı Andy Wales: “BT, iklim hareketini tüm dünyada güçlendirmeyi hedefliyor. Bilgi teknolojileri sektörü, tüm sektörlerin karbon emisyonlarını aşağı çekmesinde önemli bir rol üstlenebilir. Geçtiğimiz sene BT ürünleri ile müşterilerimizin karbon emisyonlarını 11.3 milyon ton azaltmalarına yardımcı olduk.” • Ericsson CEO’su ve Başkanı Börje Ekholm: “Özel sektörün sürdürülebilirlik alanındaki öncü firmalarından biri olarak, iklim çözümlerinin Ar-Ge’si için yatırım yapıyoruz. Bir an önce harekete geçilmesi gerektiğine inanıyoruz. Dijitalleşme ve 5G gibi yeni teknolojileri kullanarak, her on yılda karbon emisyonlarının yarı yarıya azaltılabileceğini düşünüyoruz.” • HP Sürdürülebilirlik ve Sosyal Etki Başkanı Nate Hurst: “HP’de iklim değişikliğinin temelleri ile mücadele edebilmek açısından, kararlı adımların atılması gerektiğini biliyoruz. Dünyanın en büyük BT tedarik zincirlerinden biri ile, sanayide dönüşüm gerçekleştirmeyi ve daha sürdürülebilir üretim ve tüketim modellerine öncülük etmeyi hedefliyoruz. 3D baskı çözümleri gibi teknolojiler sayesinde çevreyi koruyan, döngüsel ekonomi modelleri geliştiriyoruz. Üretim ve dağıtım modellerimizi değiştiriyoruz, atık yönetimi ve geri dönüşüme öncelik veriyoruz. • Nokia Sağlık, Güvenlik ve Çevre Başkanı Petteri Rantanen: “Nokia’da nihai hedefimiz, sıfır emisyon üreten dijital bir toplum yaratmak. Bilim temelli hedeflerimiz doğrultusunda, 2030 itibariyle operasyonlarımızda yüzde 41 karbon azaltımı gerçekleştirmeye odaklandık. Müşterilerimizi için hedeflediğimiz karbon azaltım oranı ise yüzde 75.” • Uber Başkan Yardımcısı Rachel

Holt: “Ulaşım sistemlerinin bireysel araçların hakimiyetinde olması sürdürülebilir bir durum değil. Uber, araç paylaşımı, elektrikli araç kullamı ve bisiklet-scooter gibi yeni ulaşım modellerini destekleyerek, hareketliliği çok daha sürdürülebilir bir boyuta taşımayı hedefliyor. Yakıt tüketimini azaltmak, hava kalitesini iyileştirmek ve ulaşımdan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmak istiyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.