Zuppin sektörde rekabetçi avantajlarıyla rakiplerini zorlayacak

İki yıl önce İstanbul Teknik Üniversitesi Çekirdek Girişimi olarak hayata geçirilen Zuppin, bugün global rakiplerine rağmen akıllı ulaşım ağı pazarından pay almak istiyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - ENDER YAZICI / İSTANBUL

Yüzde yüz yerli girişimcilik ve mühendislik imkanlarıyla faaliyete geçen akıllı ulaşım ağı sistemi mobil uygulaması Zuppin, iki yıl önce İTÜ Çekirdek Girişimi idi. Şu anda 2 bin aracın sisteme dahil olduğu bir girişim... Uygulama; sadece vip araç değil; midibüs, minibüs ve otobüs araç kategorilerinde sektördeki rekabeti kızıştırmaya hazırlanıyor. Yapılan yazılımla korsan ve yasal olmayan girişimlere izin vermeyecek olan platform, Ulaştırma Bakanlığı tarafından 1 Kasım'da devreye alınacak U-ETDS sistemi ile de uyumlu çalışacak.

Akıllı ulaşım ağı uygulamaları sektöründe yabancı tekelini kırmak istediklerini anlatan Zuppin Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Adnan Değirmenci, “2 yıl önce İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çekirdek Girişimi olarak başladığımız bu yolda global rakiplerimize rağmen pazardan pay almak istiyoruz. Rakiplerimizin hizmete sunduğu aynı tip araçların yanında, 6 koltuklu zuppVip,16 koltuklu zuppMini, 31 koltuklu zuppMidi ve en fazla 54 koltuklu zuppBus seçenekleri de sunuyoruz” dedi.

Hedef kitlelerinin 4 ila 54 kişilik gruplar olduğunu belirten Adnan Değirmenci, "Ulaştırma Bakanlığı'ndan turizm taşıma belgesi almış şirketlerle ve hizmeti almak isteyen kullanıcıları bir araya getiren bir platformuz. Bu süreçte kullanıcı ile şirket arasında online sözleşme tamamen yasal bir şekilde uygulama üzerinden yapılıyor. Böylelikle her iki taraf mevzuata uygun sözleşmeli yolculuk yapıyor" bilgisini verdi.

Sisteme kayıt olmak isteyen sü- rücülerin gerekli belgeleri uygulamaya yüklemesi gerektiğinin altını çizen Adnan Değirmenci, “Sürücüden, sisteme kayıt olması için turizm taşıma belgesinin yanında SRC belgesi, ehliyeti ve sabıka kaydını uygulamaya yüklemesini istiyoruz” diye konuştu. Bugün bu süreçleri tamamlamış 2 binin üzerinde sürücü ile birlikte faaliyette olduklarını söyleyen Değirmenci, “600'e yakın araca eksikleri olduğu için çalışma onayı vermedik. Bu eksik belgeleri tamamlamazlarsa çalışamayacaklarını bildirdik. Bu süreci tamamlandıktan sonra ciddi bir ulaşım ağına ulaşmış olacağız” dedi.

Kullanıcının çeşitli seçeneklere sahip olduğunu vurgulayan Değirmenci şu şekilde devam etti: “Kullanıcı, araç sahibinin varsa bildiği dilleri, aracın fotoğraflarını, özelliklerini ve verilen puanlamayı görebiliyor. Ayrıca güzergahını belirledikten sonra ister araca çağrı yapabiliyor veya 3 saat ve sonrası için talebini yazarak sürücüden teklif isteyebiliyor, pazarlık yapabiliyor, yolculuğunu nakit yada kredi kartıyla ödeyebiliyor.”

Sadece hizmet alanı değil, hizmeti veren tarafı da korumak için bazı uygulamalar geliştirdiklerini bildiren Adnan Değirmenci, hem kullanıcının hem de şoförün T.C vatandaşlık numarasını sisteme tanımlamak zorunda olduğunu kaydetti .

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.