Saldırıların hedefi banka ve finans kuruluşları

McAfee Türkiye Ülke Müdürü Hakan Uzun ile dijital güvenlik pazarındaki çalışmalarını ve yeni tehditleri konuştuk.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ myildiz@dunya. com

▶ McAfee'nin global organizasyonundan ve burada sunduğunuz hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

McAfee aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 183 ülkede aktif olarak faaliyet gösteren, dünya genelinde 7300'ün üzerinde çalışanı bulunan bir siber güvenlik çözümleri sağlayıcısı. Ayrıca siber güvenlik özelinde sahip olduğu 1500'ü aşkın patent ile inovasyon ateşinin hiç sönmediği genç ve dinamik bir marka. 80 binden fazla kurumsal müşterimizin ve milyonlarca son kullanıcı için toplamda 538 milyon uç nokta cihaz ve sistemin güvenliğini sağlıyoruz. Fortune 100 şirketlerinin %77'i bizim güvenlik çözümlerimizi tercih ediyor. McAfee, sektörün en geniş siber güvenlik portföylerinden birine sahip. Veri Koruma ve Şifreleme, Veritabanı Güvenliği, Uç Nokta Koruması, Ağ Güvenliği, Güvenlik Analizi, Güvenlik Yönetimi, Sunucu Güvenliği, Web Güvenliği ile Olay Yönetimi başlıkları altında modern, sürekli geliştirilen ürünlerle pazarda yer alıyoruz.

▶ Her yıl yayımladığınız McAfee Mobil Tehdit Raporu'nun bu yılki baskısında neler dikkat çekiyor?

Tüketiciler ve şirketler neye dikkat etmeli? 2018 yılı hedefli saldırı adını verdiğimiz belirli bir kişi ya da kuruma özel tasarlanmış siber tehditlerin artışa geçtiği yıl oldu. Sıcak paranın peşine düşen Truva Atı saldırılarında global bir sıçrama görüyoruz. Bu saldırılarda bankalar ve finans kuruluşları hedefleniyor. Benzer şekilde, kripto para birimlerine gösterilen ilginin artması da siber suçluların ilgisini bu tarafa çekiyor. Siber suçlular sahte mobil cüzdanlar dağıtıp, kripto para sektörünü hedefleyerek sanal banka soygunlarına kalkışıyor. McAfee Mobil Tehdit Raporu 2018'in önemli bir konu başlığı da devlet güdümlü zararlı yazılımlar oldu. Güney Kore'nin en çok kullanılan sohbet uygulamalarından KakaoTalk ile mesajlaşan Kuzey Kore muhalifleri ve gazetecileri hedef alan saldırı sadece bir örnekti. Mağdurların cihazlarına casus yazılım yükleyen bu tür saldırıların yakın gelecekte artmasını öngörüyoruz.

▶ Telekomünikasyon sektörünün devleriyle yakın dönemde bir iş birliğine imza attınız. Bunun detaylarını paylaşabilir misiniz?

Siber saldırıların ortak bir noktası var; bu saldırılar özellikle son kullanıcıları iletişim ağları üzerinden hedef alıyor. Mobil bağlantı ya da evdeki modem cihazı yoluyla saldırılar hedefini vuruyor. Mobil Dünya Kongresi'nde duyurusunu yaptığımız iş birliği kapsamında Samsung, Türk Telekom, Telefónica ve NTT DOCOMO ile uçtan uca bir güvenlik anlayışı için birlikte çalışmaya başladık. Samsung ile önceden beri devam eden iş birliğimizi, tüm Galaxy S9 akıllı telefonları, Galaxy Note 8'i, Samsung akıllı telefonları, PC ve dizüstü bilgisayarları korumaya alacak şekilde genişlettik. Bu cihazların tümünde yüklü gelen McAfee VirusScan, son kullanıcıyı zararlı yazılımlara

karşı koruyor. Türk Telekom için özel geliştirdiğimiz Türk Telekom Total Protection ürünü hem mobil hem de genişbant aboneleri siber tehditlerden koruyor. Bu esnek güvenlik paketiyle Türk Telekom aboneleri, kendilerine ait hassas veri ve cihazların zararlı yazılımlara, istenmeyen (spam) içeriklere ve diğer online tehditlere karşı emniyette olduğunu biliyor. Telefónica'nın tüm router cihazlarında McAfee Secure Home Platform güvenlik çözümümüz kullanılıyor. McAfee'nin güvenlik platformunun tüm Telefónica router'larına kurulması sayesinde milyonlarca kullanıcı, evden internete bağlandıkları her cihazda sürekli olarak aktif koruma altında. Japon telekom devi NTT DOCOMO ise McAfee Mobile Security güvencesiyle çalışan Anshin Security uygulamasına Wi-Fi güvenliği ekledi. Bu sayede mobil internet herkes için daha güvenli hale geldi.

Hakan Uzun

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.