TEKNOLOJİ

İnternetteki büyük pazar yeri platformlarında başlayan ikinci el satış işi, dikey girişim olarak büyümeye başladı. Tekstilden mobilyaya, elektronikten ev bahçe ürünlerine kadar birçok ürünü bu platformlarda alıp satmak mümkün. Dünyada başlayan trendi Türk

Ekonomist - - Piyasanin Pusulasi -

Online ticarette ikinci el rüzgarı

İnternet ve mobil cihazlar üzerinden alışveriş giderek artıyor. İkinci el ürünler de artık bu alışverişten payını alıyor. İlk başlarda dünyanın en büyük pazar yerleri, ikinci el ürünlere yer veriyordu. Sonrasında, e-ticaretin gelişmesiyle beraber bu şirketler ilk el ürünlerle hacim yakaladı. Son yıllarda kaynakların azalması ve dünya trendlerinin bilinçli tüketim yönünde gelişmesiyle ikinci el pazar yerleri online’da parlayabileceği zamanı bulmuş oldu.

HEDEF 33 MİLYAR DOLAR

Böylece ikinci el alışveriş, online girişimlerin popüler iş alanı haline gelmeye başladı. Satış yapanlar kullanılmayan ürünlerini değerlendirme olanağı bulurken, alıcılar da uygun fiyata istediklerini alma şansına sahip oluyor. Bu cazibe de online ikinci el satış platformlarını artırdı. ABD’de bu pazarın online ve offline olarak 18 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 2021 yılına kadar da bu rakamın 33 milyar dolar olacağı düşünülüyor. Yurtdışında Poshmark, Vestiaire Collective, TheRealReal, Vinted gibi farklı modellerle çalışan girişimler var. Bunlardan bazıları milyar dolar değerlemelere ulaşmak üzere.

Türkiye’de ise online kanalda bulunan ikinci el kıyafetlerin değeri 400 milyon TL’ye ulaşırken, bu alandaki büyüme yeni girişimleri ortaya çıkarıyor. Türkiye’de de Modacruz, Dekopasaj, Gardrops, Letgo, Dolap.com gibi bu alanda faaliyet gösteren şirketler bulunuyor. İkinci el kıyafetlerin yanı sıra mobilya, cep telefonu, elektronik alet, valiz, bisiklet gibi aklınıza gelebilecek birçok eşya burada satışa çıkıyor. Online kanal dışında mobil uygulamalardan da ikinci el platformlara ulaşmak mümkün.

MOBİLYA SATIYOR

İkinci el mobilya satış platformu Dekopasaj, şu anda yalnızca İstanbul’dan yapılan satışları, İstanbul, İzmit, Yalova, Bursa ve Tekirdağ illerinde yaşayan alıcılarla buluşturuyor. Şu anda 7 binden fazla ilan satışta alıcılarını bekliyor. Alıcılar bir sepette birden fazla ürün alıyor ve çoğunlukla mobilya ağırlıklı sepet oluşturuyor. Bu da ortalama sepet değerini 500 TL’nin üzerine çıkarıyor.

Dekopasaj Kurucusu Emir Tümen, Türkiye’de sadece ikinci el mobilya özelinde 5 milyar TL’nin üzerinde bir pazar bulunduğunun tah-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.