Ayakkabı mağazacılığı ‘çok markalı’ büyüyor

Ayakkabı perakendesinde tek markalı mağazacılık anlayışından çok markalı mağazacılığa kayış var. Özellikle sneaker ayakkabıların moda haline gelmesiyle tetiklenen bu trend yeni markalar doğurdu. Şu anda pazarda 10’un üzerinde marka mevcut. Çok markalı aya

Ekonomist - - Piyasanin Pusulasi -

Son yıllarda alışveriş alışkanlıklarındaki değişim, ayakkabı perakendesini de etkiledi. Özellikle sneaker ayakkabıların moda haline gelmesiyle birlikte ayakkabı perakendesinde ‘multibrand’ yani ‘çok markalı’ mağazacılık rüzgarı esmeye başladı. Bu alanda birbiri ardına birçok yerli ve yabancı şirketin pazara girdiği gözlendi.

Bugün 10’un üzerinde şirketin yer aldığı çok markalı ayakkabı pazarındaki zincirlerin hedefi, Türkiye’de daha da yaygın hale gelmek. Yerli şirketler ise gözünü yurtdışında büyümeye dikmiş durumda. Ayrıca bu alanda varlık gösteren şirketlerin ikinci marka yaratarak piyasada ellerini güçlendirmeye çalıştıkları da görülüyor.

YENİ ŞUBELER AÇACAK

Çok markalı ayakkabı mağaza zincirleri içinde en çok şubesi olan şirket açık arayla FLO Mağazacılık. Şirket, bugün yurtiçinde 365 ve yurtdışında yakın coğrafyada 50’nin üzerinde mağazasıyla hizmet veriyor. Bu mağazalarında hem kendi bünyesinde bulunan ayakkabı markalarının hem de farklı markaların satışını yapıyor. Bu şekilde yılda 45 milyon çift ayakkabı satıyor.

FLO Mağazacılık’ın ticari operasyonlar genel müdür yardımcısı Volkan Sezgin, mağazalarının dünya genelinde yaygınlaşması için çalışmalara hızla devam ettiklerini ve 2017 yılı sonunda 15 ülkede 100 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Sezgin, 2014’te sneaker ayakkabılarda dünyaca ünlü markaları bir arada sunan bir marka daha oluşturduklarını ve Sport In Street markasıyla ilk mağazayı Ağustos 2014’te açtıklarını belirtiyor. Şirketin bugün bu markayla Türkiye genelinde toplam 62 mağa- zası var. Volkan Sezgin, bu marka için yılın sonuna kadar toplam mağaza sayısını 95’e yükseltmeyi planladıklarını ifade ediyor.

FRANCHISE İLE BÜYÜYECEK

50’nin üzerinde dünya markasını tüketiciyle buluşturan Ayakkabı Dünyası da çok markalı ayakkabı perakende zincirlerinden biri. 2014 yılında Esas Holding’in yüzde 60’ını satın aldığı Ayakkabı Dünyası, bugün 60 mağazasıyla hizmet veriyor. Önümüzdeki beş yıl içinde mağaza sayısını 120’ye taşımayı hedefleyen şirket, bir yandan kendi mağazalarını açarken diğer yandan da franchise modeliyle büyüyor. Her yıl beş franchise mağaza açan şirket, daha çok ilde daha çok mağazayla yer alabilmek için daha küçük metrekareli franchise mağazalara öncelik vermeyi planlıyor.

Ünal Group’un 2014 yılında hayata geçirdiği Sneaks Up, bugün e-ticaret dahil toplam 10 mağazasında 10 sneaker ve aksesuar markasını tüketiciye sunuyor. Ayakkabı perakendesinde çok markalı mağazacılığın giderek yaygınlaştığını belirten Ünal Group Genel Müdürü Mustafa Ünal, Sneaks Up olarak hedeflerinin tüketicide sneaker kültürü oluşturmak ve sneaker dünyasını yaşatmak olduğunu söylüyor. Bu yıl İstanbul’da iki mağaza daha açmaya hazırlandıklarının altını çizen Ünal, 2018’in ikinci çeyreğinden

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.