“Türkiye doğalgazda ‘hub’ haline gelebilir”

ABD’nin eski başkanı Obama’nın enerji danışmanlarından Carmine Difiglio, bir süre önce Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) direktörlüğüne getirilmişti. Halihazırda Türkiye’ye ulaşan birkaç tedarik yoluna Doğu Akd

Ekonomist - - Piyasanin Pusulasi -

2010 yılında kurulan Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji ve iklim alanında objektif, üstün nitelikli ekonomik ve politik çalışmalar yapmayı amaçlayan, gelecek odaklı, bağımsız bir araştırma ve politika merkezi. Bölge ve dünya için sürdürülebilir enerjinin geleceğine yönelik çözümlerin geliştirilmesine yardımcı olmayı hedefleyen IICEC, Enerjisa ve Eren Holding gibi Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinin destekleriyle finanse ediliyor. Merkezin direktörlüğünü ise ABD’nin eski başkanı Obama’nın enerji danışmanlarından Prof. Dr. Carmine Difiglio yürütüyor. Bu göreve birkaç ay önce gelen Difiglio ile bugünlerde yeniden alevlenen küresel iklim tartışmalarından Türkiye’nin enerji görünümüne kadar pek çok konuyu konuştuk.

IICEC direktörü olarak Türkiye’nin enerji görünümünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin enerji karışımını çeşitlendirmeye, yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmaya, enerji verimliliğini yükseltmeye ve enerji ithalatı kaynaklarını çeşitlendirmeye yönelik enerji stratejisi sağlam bir gelecek vaat ediyor.

Türkiye’de enerji alanında gördüğünüz fırsatlar neler?

Eşsiz bir coğrafyaya sahip olan Türkiye; Rusya, Hazar ve Ortadoğu hidrokarbonlarını Avrupa’ya taşıyor. Gaz depolama ve ilgili altyapıya yeterli yatırım yapıldığı takdirde, doğalgaz için bölgesel fiyatlandırma merkezi haline gelebilir. Bir doğalgaz merkezinin en önemli koşullarından biri, birçok tedarikçi ve tüketicinin ulaşabileceği nitelikte olması. Türkiye bu anlamda biçilmiş kaftan. Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın İsrail ile Türkiye arasındaki bir boru hattı projesini gündeme getirmek için başlattığı yeni girişimler, halihazırda Türkiye’ye ulaşan birkaç tedarik yoluna Doğu Akdeniz gazını da katabilir. Bu da Türkiye’nin bir doğalgaz hub’ı olmasını daha da cazip hale getirebilir.

Fakat Türkiye son dönemde enerjide yeterince yabancı yatırımcı çekemiyor.

Merkez Bankası’nın doğrudan yatırım verileri, 2008 küresel finansal çöküşünün ardından yatırımların önemli derecede azaldığını, 2009’da en düşük seviyesine indiğini ve daha sonrasında ise değişken bir seyir izlediğini gösteriyor. 2016 yılında doğrudan yabancı yatırımda düşüş yaşanırken, 2017 Nisan ayında 785 milyon dolarlık artış eğilimi görünüyor. Dolayısıyla Türkiye’nin yabancı yatırım çekemediği fikrini kabul etmiyorum. Temel yapı taşları hala çok güçlü. Sağlam bir işgücü, mükemmel altyapı, cazip bir yatırım ortamı ve büyük bir iç pazar var.

Enerji bağımsızlığı ABD yönetimlerinin gündem maddelerinin başında yer alıyor. Trump da seçim kampanyası boyunca buna vurgu yaptı. ABD kısa sürede tam enerji bağımsızlığına kavuşacak mı?

1973 ve 1979 yıllarındaki petrol fiyat şokları dünya çapında ekonomik büyümeyi çökertti ve OECD ülkelerinin ekonomilerinin gerilemesine neden

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.