Dominik üzerinden Amerika’ya açılacak

Kılıç Holding, Dominik’te 18 milyon TL yatırımla 20 bin ton kapasiteli bir tesis açmaya hazırlanıyor. Şirket, bu tesis aracılığıyla önümüzdeki iki yılda Amerika pazarında büyümeyi hedefliyor. Ortadoğu pazarını da gözüne kestiren şirket, 2016’da 142 milyon

Ekonomist - - Piyasanin Pusulasi -

1990 yılında akuakültür sektörüne 50 ton kapasiteli küçük bir kafesle giren Kılıç Holding, bugün 65 bin tonluk kapasitesiyle dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi haline geldi. 37 ülkeye ürün gönderen şirket, ihracatını artırmak için yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Dominik’te 18 milyon TL’lik yatırımla bir tesis kurmak için harekete geçen şirket, buradan Amerika’ya açılmayı planlıyor.

Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ersin Kılıç Kızıltan, halihazırda Amerika’ya yıllık bin 500-2 bin ton civarında ihracat yaptıklarını söylüyor. Kızıltan, “Dominik’teki tesisimiz 20 bin ton kapasiteli olacak. Bu kapasitenin tamamını önümüzdeki birkaç yıl içinde burada değerlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor.

DÜNYA DEVİ

Yaklaşık 65 bin ton deniz balığı ve 5 bin ton alabalık, 150 bin ton balık yemi ve 225 milyon adet yavru balık üretimi olan Kılıç Deniz, çipura ve levrekte dünyanın en büyük su ürünleri şirketi. Türkiye’de üretilen çipura ve levreğin yüzde 35’ini tek başına Kılıç Deniz sağlıyor. Şirketin satışlarının yüzde 70’i ihracattan, yüzde 30’u iç pazardan geliyor.

37 ülkeye ihracat yapan şirketin odağındaki pazarlardan birini de Ortadoğu oluşturuyor. Şirket, geçtiğimiz ay Umman’a uçakla 1,2 milyon adet yavru çipura balığı ihracatı gerçekleş- tirdi. Dünyada uçakla yapılan en yüksek adetli balık ihracatını gerçekleştiren Kılıç Holding, bu potansiyelini tüm Ortadoğu’ya yaymayı hedefliyor. Geçen yıl yüzde 30 büyümeyle ihracatını 142 milyon dolara çıkaran şirket, 2017’de yeni yatırımların da ivmesiyle ihracatta

yine yüzde 30’luk büyüme hedefliyor.

40 MİLYON TL YATIRIM

Ağırlıklı olarak Bodrum tarafında çiftlikleri bulunan Kılıç Holding, Ortadoğu’da büyüme hedefleri doğrultusunda Mersin tarafında çiftlik kurmayı planlıyor. Kılıç Holding, 2017 yılında yeni kafes, kapasite artırımı gibi projelere toplam 40 milyon TL’lik yatırım yapacak.

700 milyon TL olan cirosunu bu yıl 1 milyar TL’ye çıkarmayı planlayan Kılıç Holding, yatırım fonlarının da dikkatini çekiyor. 2010 yılında National Bank of Kuwait (NBK) ile ortaklık yapan ama 2015 yılında hisselerini geri alan şirket, önümüzdeki dönemde yeni stratejik ortaklıklara sıcak bakıyor. Özellikle Amerika ve Avrupa’dan fonlarla görüşmeleri olduğunu söyleyen Ersin Kılıç Kızıltan, “Fon ortaklığının yanı sıra Norveç’te halka arz gibi farklı teklifler alıyoruz. Bunları değerlendiriyoruz” diyor.

Ersin Kılıç Kızıltan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.