Hollandalı polislere özel giysi üretiyor

Ekonomist - - Piyasanin Pusulasi -

İzmir merkezli Narkonteks, global markalara private label üretim yapmanın yanı sıra kendi markası Blackspade’i de büyütüyor. Markasını 22 ülkeye ihraç eden şirket, yurtiçinde mağazalaşmaya da hız verdi. Narkonteks, bazı Avrupa ülkelerindeki güvenlik güçleri için teknik tekstil ürünleri de geliştiriyor. Geçen yıl 80 milyon TL ciro yapan şirket bu yıl 100 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Tekstil ve hazır giyim sektörü, gerek üretimde yaratılan katma değer gerekse ihracat gelirleri içindeki yüksek payı nedeniyle ekonomik kalkınma sürecindeki birçok ülke için önemli sektörlerden biri. Türk tekstil sektörü de ürün kalitesi, moda ve trendleri belirleme gücüne sahip olması ve yüksek teknolojisiyle global ticarette önemli bir yere sahip. Öyle ki Türkiye bugün Avrupa’nın üçüncü büyük tekstil ihracatçısı, dünyanın ise altıncı büyük hazır giyim ihracatçısı konumunda bulunuyor.

Sektörün bu konuma gelmesinde kuşkusuz tekstil firmalarının payı büyük. İzmir merkezli Narkonteks de bunlardan biri. 2005 yılında Hollanda’da faaliyet gösteren bir şirketin Türkiye’deki stratejik ortağı olarak kurulan Narkonteks bugün üç farklı kolda ilerliyor. Riskleri azaltmak adına private label üretimin yanı sıra teknik tekstile ve kendi markasına da yatırım yapan Narkonteks, teknoloji ve IT altyapısını güçlendirerek büyümesini sürdürüyor.

22 ÜLKEYE İHRACAT

Narkonteks Yönetim Kurulu Başkanı Toygar Narbay, dünya markalarına private label üretim yapmanın yanı sıra kendi tekstil markaları Blackspade ürünlerini de 20’nin üze- rinde ülkeye ihraç ettiklerini söylüyor. Narbay, ayrıca 1,5 yıldır kendi markalarıyla mağazalaşmaya başladıklarını ifade ediyor. Toygar Narbay, “Teknik tekstil ürünleri ve koruyucu kıyafetler alanında da varız. Yurtdışında ihalelere giriyoruz. Son iki yıldır katıldığımız ihalelerin toplam değeri yaklaşık 40 milyon Euro ve kilogram başına ortalaması 50 Euro” diyor.

2007 yılında ‘Blackspade’ markasını yaratan şirket, bu marka çatısı altında tüm aile bireylerinin her türlü iklim koşullarında giyebilecekleri giysiler üretiyor. Blackspade’in ürün portföyünde yer alan kadın, erkek ve çocuk kategorilerinde iç giyim, ev giyimi, plaj giyimi, çorap, active ve thermal ürünleri, şirketin kendi mağazalarının yanı sıra Türkiye genelindeki 650 bayi, zincir mağazalardaki cornerlar ve online kanallar vasıtasıyla tüketicilere ulaşıyor.

Blackspade, distribütörler kanalıyla 22 ülkeye ihraç da ediliyor. Bu ülkelerde binin üzerinde noktaya dağıtım yapılıyor. Toygar Narbay, 2011 yılından bu yana markalı ihracat yaptıklarını ifade ediyor.

BEŞ YILDA 50 MAĞAZA

Blackspade’in kendi mağazalarını da açtıklarını dile getiren Toygar Narbay, başlangıçtaki mağaza hedeflerinin daha yüksek olduğunu ancak iç ve dış gelişmeler nedeniyle planlarını revize ettiklerini söylüyor. Bugün 10 mağazaları bulunduğunu ve 2017 sonuna kadar da temkinli büyüme planladıklarını dile getiren Narbay, şunları anlatıyor: “Yıl sonuna kadar birkaç mağaza daha açacağız. Önümüzdeki dönemde

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.