“İSTANBUL’DAKİ TAKSİLERİ ELEKTRİKLİ ARAÇLARLA DEĞİŞTİRECEĞİZ”

“Taksi federasyonuyla bir araya geldik ve önemli bir proje başlattık. Bu çalışmanın yaygınlaştığını göreceksiniz. Amacımız İstanbul’daki taksilerin önemli bir kısmını elektrikli araçlarla değiştirmek. Testler yapılıyor ve bu alanda teslimlerimiz de başla

Ekonomist - - Haber -

şanlar da bunun farkında olmalı ve ona göre davranmalı. Renault Mais, herkesin çalışmak için can attığı bir şirket olsun istiyorum.

Kurumsal filo satışı tarafındaki politikanız nedir? Bu politika, bayi memnuniyetini nasıl etkiliyor?

Kurumsal filo satışı konusunda koşullarımız var. Bunun dışında bir uygulamaya rastlarsak bayiliğin iptaline kadar gidebilecek bir süreç başlatabiliriz. Üç aydır bölge bölge analizler yapıyoruz. Hangi araç, nerede, kaç tane satılmış, kaçı ikinci ele dönmüş hepsini inceliyoruz. Vergi ve trafik tescil kayıtları gibi konularda takiplerimiz devam ediyor. İyi geri dönüşler aldığımızı söyleyebilirim.

İkinci el için stratejiniz nedir?

İkinci el değerinde de önemli bir değişim yaşadık. Geçmişte birtakım yanlış ve eksik filo politikaları nedeniyle araçlarımızın ikinci el değerine çok önem verilmediğini gördüm. Oysa bu da müşteri memnuniyetini aşağı çeken bir durum. Bu nedenle yeni bir ikinci el politikası geliştirdik. Buna göre, aracın tüm özelliklerini sisteme girdiğiniz anda bir fiyat tespiti olacak. Yüzde 3-5 sapmayla aracın her ne olursa olsun bir değeri olacak. Böylece aracın ikinci el değeri, standart, çok rahat ulaşılabilir, karşılaştırılabilir bir altyapıda, herkese açık bir şekilde belirlenebilecek.

Yılın ilk altı ayında satış ve büyüme hacmi tarafında durum ne oldu?

İlk altı ayda yaklaşık 76 bin adet araç sattık ve yüzde 18,7 pazar payına ulaştık. Nisan ayından beri sektörün binek ve ticaride toplamda lider markası konumundayız. Haziran sonu itibarıyla, sektör geçen yıla göre beklentimiz dahilinde yüzde 9 küçülürken biz yüzde 6 küçüldük. Bu durum pazarın üzerinde bir performans gösterdiğimizi kanıtlıyor. Ek olarak yılın en beğenilen otomobili Türkiye’de üretilen markamız Megane Sedan oldu. Türkiye’de şu anda lider olan araç markaları Egea, Megane ve Clio ailesi. Hepsinin yerli markalar olması gurur verici. C ve C SUV segmentinde lider konumdayız. B ve B SUV segmentlerinde gayet başarıyla ilerliyoruz. Ayrıca yine aynı dönemde satışlarımızda filonun oranı yüzde 80’e yakınken, bu yıl haziran sonunda bu oran düştü ve perakende tarafı büyüdü. Bu büyüme, bayilerin daha çok perakende satışı yaptığını gösteriyor.

Yıl sonu hedefleriniz neler?

Yıl sonu itibarıyla geçen yılın yaklaşık 80-100 bin altında, toplamda 850-900 bin araçlık bir pazar bekliyoruz. Hedefimiz en az 160 bin adet araç satışıyla yılı kapatmak ve liderliğimizi korumak. Satış çeşitliliğinde ise perakende oranını artırmak istiyoruz. 2018’e gelince de pazarı bu yıla göre yüzde 5 yukarıda görüyorum. Şirket olarak hedefimiz de sektörün üzerinde yüzde 5-7 büyümek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.