100 FRANCHISING

2017’yi 50 milyar dolar büyüklükle kapatması beklenen franchising sektörü girişimcilere fırsatlar sunmaya devam ediyor. Gıdadan gayrimenkule kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren 100 şirketin Türkiye genelinde 10 bin 911 şubesi var. Hız kesmeden büy

Ekonomist - - Kapak Konusu -

Türkiye’de franchising, gıdadan gayrimenkule, otomotivden eğitime günden güne birçok sektörde büyüyen bir ekosistem. Franchising sistemi, bugün itibariyle hem Türkiye’de hem de dünyada en çok kullanılan girişimcilik uygulamalarından biri. Sistem, girişimcinin deyim yerindeyse yalnızlığını ortadan kaldırarak, kendi işini kurmanın getirdiği riskleri azaltıyor. İşletmeler i çin standart yönetim, muhasebe, satış ve stoklama fonksiyonları mümkün oluyor.

Sisteme olan il ginin artması, Türkiye ekonomisi açısından da birtakım yeni açılımları beraberinde getiriyor ve ülkemize yeni yatırımlar kazandırıyor. Her geçen yıl farklı sektörlerden birçok markanın franchise uygulamalarıyla daha da geliştiğini ve büyüdüğünü görüyoruz. Son yaptığımız Franchise 100 çalışmasına göre de 10 bin 911 şubesi olan 100 şirket, 2018 yıl sonuna kadar 3 bin 438 yeni şube açmak istiyor.

Franchising sektörünün ekonomik büyüklüğü 2016 yılı rakamlarına göre 43 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu yılın sonu itibariyle ise franchising sektörünün ekonomik büyüklüğünün 50 milyar doları bulacağı öngörülüyor.

FIRSAT SUNAN SEKTÖRLER

Son yıllarda özellikle kahve ve çay markalarının franchising sektörüne yoğun ilgi duyduğunu söyleyen UFRAD Franchising Derneği Başkanı Mustafa Aydın, gayrimenkul sektörünün büyümesiyle gayrimenkul danışmanlığı alanında da franchise sistemine büyük bir ilgi olduğunu belirtiyor. Aydın, bu alanların dışında oto yıkama ve kuru temizleme gibi hizmet alanlarında, spor, eğlence ve eğitim sektöründe franchise alanının yatırımcılar için büyük fırsatlar sunduğunun da altını çiziyor. Mustafa Aydın, “Son zamanlarda dünyada hizmet sektörünün çok hızlı bir büyüme kaydettiğini görüyoruz. Hizmet sektörünün büyümesine pa- ralel şekilde franchising sisteminde de çok hızlı bir büyüme oldu. Franchising sisteminin bu hızlı büyümesinin nedenleri arasında sistemin standart olmasını ve kabul görmüş bir marka ve kontrol mekanizması bulunmasını sayabiliriz” diyor.

ÜÇLÜ ZİRVE YAPILACAK

Mustafa Aydın, franchising sektörünün nabzını tutan ve her yıl giderek artan katılımcı ve ziyaretçi sayısına ulaşan Bayim Olur musun Franchising Fuarı’nda UFRAD Franchising Derneği’nin ‘ 2017 Dünya Ekonomi Zirvesi’ne de ev sahipliği yapacağını söylüyor. Aydın, şöyle devam ediyor: “Daha önce Avrupa Franchise Federasyonu’nun 2017 yılı toplantısını İstanbul’a taşımıştık. Bu zirvede de Dünya Franchise Konseyi (WFC) ve Asya Pasifik Franchise Konfederasyonu (APFC) dönem başkanlıklarını oybirliği ile almış, bu iki organizasyonun 2017’deki zirvelerinin İstanbul’da yapılmasını karara bağlamıştık. Dolayısıyla

zirve, franchise sektörü ve küresel ekonominin kalbi, franchising fuarı ile eşzamanlı olarak İstanbul’da yapılacak olan üçlü franchise zirvesinde atacak. Zirvede, yeni dönem markalı perakendeciliğin çağdaş işletme sistemi olan franchisingin önümüzdeki dönemlerdeki yol haritasını çizmeyi hedefliyoruz.”

YURTDIŞI AÇILIM HIZLANIYOR

Franchise sektörü organizasyonlarının yanı sıra markalarıyla da global hale gelmeye başladı. Farklı sektörlerden pek çok Türk markası dünyaya franchise sistemiyle açılıyor. Özellikle gıda sektöründe Simit Sarayı, Oses, Bursa Kebapevi, Gönül Kahvesi, Bay Döner gibi pek çok şirket yurtdışı büyümesiyle dikkat çekiyor. Bu açılımda Irak, Azerbaycan, Kazakistan, İran, Cezayir, Libya, Kırgızistan, Rusya, Angola, Bosna Hersek, İngiltere, İsviçre, Hollanda, Almanya, Lübnan, Kıbrıs, Avusturya, Gürcistan, Hırvatistan, Kenya ve Makedonya gibi ülkeler öne çıkıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.