‘Altın Boynuz’ turizmle yeniden hayat buluyor

Ekonomist - - Haber -

Osmanlı döneminde İstanbul’un önemli cazibe merkezlerinden biri olan Haliç efsanelerde ‘Altın Boynuz’ adıyla anılırken zaman içinde fabrikalarla çevrelenip kirletilmişti. Fabrikaların kaldırılıp sularının temizlenmesiyle yeniden canlandırılmaya çalışılan bölgenin kaderi turizm yatırımlarıyla değişmeye başladı. Miniatürk’ün ardından Haliç Kongre Merkezi ve Vialand’in yapılmasıyla bölgedeki değişim hız kazandı. Haliç manzarası ve tarihi yarımadaya yakınlığıyla dikkat çeken bölge, önce Hilton Garden Inn tarafından keşfedildi. Zaman içinde Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn, Clarion Hotel Golden Horn, Ramada Hotel & Suites İstanbul ve Lazzoni Hotel gibi yerli ve yabancı 10 marka bölgede otel açtı. Bunların ikisi 5 yıldızlı, diğerleri ise 4 yıldızlı ve butik otellerden oluşuyor. Önümüzdeki yıllarda iki tane 5 yıldızlı ve bir tane de butik otel yapılması planlanıyor.

HALİÇ PORT YOLDA

Bölgenin en büyük turizm projesi olan Haliç Port projesinin başlaması için gün sayılırken, bu projeyle birlikte bölgenin kaderinin değişmesi de bekleniyor. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan tersaneler 2013 yılında Haliç Yat Limanı ve Kompleksi için ihaleye çıkarılmıştı. İhaleyi 1 milyar 346 milyon dolarla Fettah Tamince’ye ait Rixos Otelleri ile bilinen Sembol Uluslararası Yatırım ve Ekopark Turizm ile Fine Otel’den oluşan konsorsiyum kazanmıştı. 49 yıllığına Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek proje kapsamında her biri 70 yat kapasiteli iki yat limanı, her biri 400 oda kapasiteli 5 yıldızlı iki otel, dükkânlar, restoranlar, kongre ve kültür merkezleri, sinema ve eğlence tesisleri, bin kişilik cami ve otopark inşa edilecek.

Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, ruhsat aşamasındaki projeye bir an önce başlamak istediklerini söylüyor. Haliç Port projesinin etrafını da geliştirecek bir turizm projesi olduğunu vurgulayan Tamince, “Buradan Rönesansı başlatıyoruz diye iddialı bir çıkış yapmıştık. Projenin yatırım bedelini henüz açıklamıyoruz ancak getireceğimiz markalarla burasını dünyada çok özel bir çekim merkezi olarak lanse edeceğiz. Bölgede yaşayanları denizle ve yeşile buluşturacak çok özel bir proje olacak” diyor.

DÜNYAYA AÇILACAK

Geliştirilen projelerle Haliç’in tarih, kültür, doğa ve spor alanında yeniden şekillendirildiğine dikkat

Osmanlı döneminde cazibe merkezi olan Haliç, turizm yatırımlarıyla yeniden hayat buluyor. Halen yerli ve yabancı 10 otel markasına ev sahipliği yapan bölgede üç yeni otel planlanıyor. Bölge, Haliç manzarası ve tarihi yarımadaya yakınlığıyla yabancı turistlerce tercih ediliyor. Haliç Port projesinin devreye alınmasıyla birlikte bölgenin uluslararası arenada tanıtılması da planlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.