ÇiFT HANELi BÜYÜME SÜRECEK

Ekonomist - - Dosya / Filo Kiralama -

‘Şirketlerin iş süreçlerini yürütme noktasında ihtiyaç duydukları binek araçları satın almak yerine belirlenen süre ve hizmet kapsamında uzun süreli kiralaması’ olarak tanımlanan operasyonel filo kiralama, her yıl daha çok tercih edilerek çift haneli büyüme sergiliyor. Büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ’lerin de kapsamlı bir hizmet paketi olarak birçok fırsat sunan filo kiralamaya yönelmesi, bu büyümenin ana nedenini oluşturuyor. Buna bağlı olarak filo kiralama şirketleri de özellikle Anadolu’da yayılma hedefiyle şubeleşiyor ve KOBİ’lere yönelik özel kampanyalara yöneliyor. Bu çalışmalarla filo kiralamanın hem finansal hem de operasyonel anlamda sunduğu avantajların daha çok bilinmesi, sektörün büyüme ivmesini artırmasında önemli rol oynuyor.

24,5 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) yaptığı pazar araştırması, 2017’nın ilk altı ayında yaklaşık 5 milyar 87 milyon TL yeni araç yatırımı yapan operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğünün yüzde 14,9 artışla 24 milyar 630 milyon TL’yi aştığını gösteriyor. Yine TOKKDER’in verilerine göre 2014’te 13,7 milyar TL, 2015’te 18 milyar TL büyüklüğe ulaşan sektör, 2016’yı 23 milyar 385 milyon TL aktif büyüklükle tamamladı. 2017 yıl sonu için tahminler yine çift haneli büyümeye işaret ediyor.

Sektörün önde gelen oyuncularından TEB Arval, her yıl operasyonel kiralama sektörünün görünümünü çizmek için yaptığı ‘CVO Barometre’ isimli araştırmasının 2017 sonuçlarını

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.