“İhtiyaçlara yönelik yeni projelere odaklanacağız”

Ekonomist - - Dosya / Filo Kiralama -

DÜZENLİ ARTIŞ: 2016’da filo adedinde uzun dönem markamız GarentaPRO ile yüzde 14, kısa dönem markamız GarentaDAY ile yüzde 13,6 büyüdük. 2017 ilk yarıda, 2016 ilk yarıya göre filo büyüklüğümüz GarentaPRO ile yüzde 19,2, GarentaDAY ile yüzde 15,6 artı. ÇİFT HANELİ BÜYÜME: Paylaşım ekonomisi ve dünyadaki kaynakların sürdürülebilir kullanılması gibi kavramların önemi arttıkça araç kiralamadaki büyümenin de ortalamanın üzerine çıkmasını bekliyoruz. Yıl sonunda çift haneli büyüyecek, tüketicimizin ihtiyaçlarına hızlı ve verimli yanıt verecek projelere odaklanacağız. SAP YATIRIMI: Teknik altyapımız bizi farklı kılıyor. Ciddi yatırım yaptığımız SAP sistemimizi tüketici ihtiyaçlarına göre sürekli yeniliyoruz. Bu da bize artı değer katıyor. Kiralamanın her adımını online platformda yaparak kiralama sürecini tamamlamak müşterilerimize de keyif veriyor. ‘SAT-KİRALA’ FIRSATI: Garenta ve ikinciyeni.com ile şirketlere ‘Sat-Kirala’ fırsatı sunuyoruz. Araçlarını ikinciyeni.com’da satan şirketler ve bireyler, yeni araçlarını GarentaPRO’dan kiraladıklarında ilk ay ücret ödemiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’e ücretsiz transfer hizmeti sağlıyoruz. Satış işlemleriyle Garenta yetkilileri ilgileniyor. Araç ihtiyaçlarını öz kaynak kullanmadan karşılayan müşteriler, kendilerine uygun ödeme seçenekleriyle araç kiralama olanağına sahip oluyor. MALİ AVANTAJ: GarentaPRO, şirketlere büyük mali avantaj sağlıyor. Müşterilerimiz araç ihtiyaçlarını öz kaynak kullanmadan ve sunduğumuz farklı ödeme seçeneklerinden kendilerine en uygun olanı seçerek karşılayabiliyorlar. Online kiralama sistemimizle şirketler, garentapro.com’dan istedikleri sayıda aracı, bir yıldan üç yıla kadar kolay şekilde kiralama olanağı bulabiliyor.

satın alım bedelleriyle ilgili toplu nakit çıkışı yapılmıyor.

VERGİ MEVZUATI

Araçların kasko, trafik sigortası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri, kiralama kapsamına dâhil edildiğinden, filo kiralama şirketleri tarafından yapılıyor. Araç satın alındığında ödenen ancak kanunen ‘kabul edilmeyen gider’ olan MTV ödemeleri de operasyonel kiralamayla ek yük olmaktan çıkıyor. Yine araç bandrolü, araç muayenesi ve benzeri vergi bazlı ödemeler araç sahibi olunduğunda gider olarak gösterilemezken, kiralamayla işletmeler kiralama faturasındaki KDV kalemini gider olarak yazabiliyor. MTV’ye yönelik yeni zamların konuşulduğu bu süreçte, gider yazılmasıyla ilgili mevzuat nedeniyle bu durumun operasyonel kiralamaya ilgiyi artırması bekleniyor.

“Operasyonel kiralama işletmelere ve bireylere kaynaklarını verimli kullanmalarını sağlarken birçok riski bertaraf etme olanağı da veriyor” diyen TOKKDER’in genel koordinatörü Tolga Özgül, döviz kuru, faiz, ikinci el satış fiyatı ve hasar/prim gibi risklerin kiralamayı tercih edenler için sorun olmaktan çıktığını ifade ediyor. Araç kiralayan işletmelerin kaynak ve konsantrasyonlarını asıl faaliyetlerine yönlendirerek verimliliklerini artırdıklarının altını çizen Özgül’e göre, operasyonel kiralama, yeni araçlara erişimi kolaylaştırarak trafik ortamında daha güvenli yeni teknoloji ürünü araçların payının artmasını da destekliyor.

KOBİLERİN ROLÜ

Filo kiralamanın büyümesinde KOBİ’ler de önemli etkiye sahip. Sektörün sunduğu avantajlar, büyük şirketlere göre daha az sermayeye sahip olan KOBİ’ler açısından önem arz ediyor. Araç satın almak yerine filo kiralamak KOBİ’lerin maliyetlerini düşürmelerine yardımcı oluyor ve kaynaklarını daha verimli değerlendirme olanaklarını artırıyor. Bu nedenle operasyonel kiralama şirketlerinin birçoğu, daha çok KOBİ’yi sektöre çekebilmek adına Anadolu’da şubeleşiyor.

Garanti Filo, Anadolu’da büyümeye önem veren şirketlerden biri. Garanti Filo Genel Müdürü Ayşegül Gülgör, artan taleple 2016 itibarıyla Anadolu’daki büyük şehirlere daha fazla odaklanmaya ve Anadolu’daki müşte-

rilere yakından hizmet sunmaya başladıklarını dile getiriyor. Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Konya ve Bursa olmak üzere altı şehirde yeni şube açtıkları bilgisini veren Gülgör, “2017 ilk yarıda 20 bin araca ve 6 bin müşteriye ulaştık. Yakaladığımız bu büyümede Anadolu’daki şubelerimizin büyük etkisi oldu” diyor.

Garenta da Anadolu’daki şubeleşme planlarıyla öne çıkıyor. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Özgür Maraş, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Trabzon ve Muğla’da, toplamda 21 farklı noktada hizmet verdiklerini söylüyor. 2016 Aralık’ta Eskişehir’de, 2017 Ocak’ta Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nda, mart ayında İstanbul Kartal’da, ağustos ayında İstanbul Beylikdüzü’nde yeni şubelerini açtıklarını ifade eden Maraş, “Bu yıl şehir şubelerine ağırlık vererek şube sayımızı artıracağız” diyor. Garenta’nın hedefinde ise Adana, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri ve Konya gibi ge-

lişme potansiyeli yüksek şehirler var.

TİCARİ ARAÇLAR

Operasyonel kiralamada gelişim ve büyüme potansiyeli gittikçe artsa da sektörün bazı konularda yapılacak düzenlemelerle büyüme ivmesini daha da yükselteceği öngörülüyor. Sek- tör temsilcilerinin düzenleyici otoriteden talepleri arasında ticari araçların filo kiralamaya tabi olması konusundaki mevzuatta değişikliğe gidilmesi var. 2010’dan bu yana öz mal şartı getirilmesi sonucunda, ticari araçlarda kiralama sadece gerekli belgeye sahip olunduğunda yapılabiliyor.

Fleetcorp CEO’su Dr. Barbaros Çıtmacı, lojistik ve kargo şirketlerinin L ve M belgelerine sahip oldukları andan itibaren öz mal yöntemiyle elde tutulan araç sayısının nispi oranında sözleşmeli araç kullanabildiğini söylüyor. “TOKKDER olarak, hafif ticari araçtaki (HTA) yönetmelik tasarısı konusunda görüşlerimizi gerekli otoritelere ilettik” diyen Çıtmacı, HTA kısmında hangi tip araçların kapsama girdiğine ilişkin yapılacak bir çalışmanın reel sektöre büyük katkı sağlayacağını kaydediyor. Çıtmacı’ya göre, özellikle araç parklarına tahsis edilen sermayenin ana iş kollarına döndürülmesi, verimlilik artışıyla desteklendiğinde ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.