REYSAŞ

Ekonomist - - Dosya / Loj St K -

Reysaş, özellikle son 10 yıldır lojistikte depo yatırımlarına odaklanıyor. Diğer taraftan şirketin demiryolunda üst yapı ekipmanları, vagon, istasyon ve özellikle de yeşil lojistik kapsamında karbon salınımını azaltan depoların çatılarında güneş enerjisinden elektrik üretimi ve doğalgazın ağır ticari vasıtalarda kullanımıyla ilgili yatırımları devam ediyor. 2017 yılında daha önceden anlaşmaları yapılmış Esenyurt, Orhanlı 6, Çayırova 12 ve 13, Lüleburgaz projelerini bitirmeyi planlayan Reysaş, bu projeler bittiğinde kapalı depo alanını 310 bin metrekare daha artıracak ve yaklaşık 2 milyon dolarlık ilave nakit girişi sağlamış olacak. 2018 yılı hedefi kapalı alanda 1,5 milyon metrekareye odaklanmak. Grup olarak büyüme hedefi ise yaklaşık yüzde 15.

GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARI

Reysaş’ın güneş enerjisine yönelik yatırımları da sürüyor. 2017’de 5 MWp’lik güneş enerjisi tesisi kurularak toplam 10 MWp’lik kurulu güce ulaşılması hedefleniyor. Demiryolu ve multimodel taşımacılıkta büyümeyi planladıklarını söyleyen Reysas Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, “Karayolu taşımacılığına göre ton-km başına 123 kat daha az karbon salınımı yapan demiryolu taşımacılığında vagon ve üst yapı yatırmalarımıza devam ederek multimodel taşımacılıkta büyümeyi hedefliyoruz” diyor.

YÜZDE 15 HEDEFİ VAR

Şirket, otomotiv milk run ve oto taşımasında, gıda, soğuk zincir, LNG ve CNG taşımalarında, depolama ve demiryolu taşımacılığında 2017’de yüzde 15’lik büyüme planlıyor. Durmuş Döven, 2023 yılında Reysaş Yatırım Holding olarak bugünkü ciro ve büyüklüğü minimum yüzde 50 büyütmeyi planladıklarını söylüyor. Döven, “Lojistik alanında ciromuzu iki katına çıkarıp, yaklaşık 700 adet olan tır sayımızı 3 bin adette tutmak hedefimiz. Pazarda kolay olan bu hedefi tutturmaktan ziyade önceliğimiz kârlı, verimli ve minimum yatırımla bu hedefleri gerçekleştirmek” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.