Yakın dönemde kimler halka arz planlıyor?

Ekonomist - - Borsa -

Torunlar Grubu bünyesindeki Başkent Doğalgaz halka arz için SPK’ya başvurdu. Ödenmiş sermayesi 700 milyon TL olan şirketin yüzde 25 payına denk gelen 175 milyon TL nominal değerli hissesinin halka arz edilmesi planlanıyor. Ek satış opsiyonuyla halka arzın nominal değerinin 201 milyon TL’ye, oranının ise yüzde 28,75'e çıkabileceği belirtiliyor.

Borsa İstanbul'un halka arzının 2018’in ikinci yarısında tamamlanması planlanıyor. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, arz için danışmanların yıl sonuna kadar belirleneceğini söyledi.

Mark Mobius'un Templeton Fonu'nun da yatırımcıları arasında olduğu Defacto’nun uluslararası ve yerli beş yatırım bankasıyla 2018’de BİST’te halka arz için çalışmaya başladığı kaydediliyor. Halka arz, 2017 finansal sonuçlarına göre 2018 yılının ilk yarısında gerçekleşebilir.

EnerjiSA Enerji’de 2017 Ağustos’ta ‘kısmi bölünme’ oldu. EnerjiSA Enerji, bünyesinde elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürüten şirketlerin kaldığını, hissedarların diğer opsiyonların yanında EnerjiSA Enerji’nin gelecekte olası halka arzını değerlendirdiğini açıkladı. Geçen hafta EnerjiSA CEO'su Kıvanç Zaimler, dağıtım ve satış biriminin halka açılmak için 2018 başında hazır olacağını söyledi. Şirket, 2016'dan bu yana halka arz için 2018'in başına işaret ediyor.

Yüzde 60 hissesinin Turgut Aydın Holding’e, geri kalan yüzde 40 hissenin eşit şekilde Argus Capital Partners ve Qatar First Bank’e ait olduğu Memorial Sağlık Grubu’nun Borsa İstanbul’da halka arz düşündüğü belirtiliyor.

Medical Park ve Liv Hospital hastanelerini bünyesinde barındıran MLP Sağlık, gelecekte olası halk arzı değerlendiriyor. MLP Sağlık’ın açıklamasında, ‘Olası halka arz işlemine ilişkin bağlayıcı karar alınmamış olmakla birlikte, arzın gerçekleşmesi piyasa şartlarına da bağlıdır" ifadeleri yer aldı. Medical Park, girişim sermayesi Turkven’in hastane zinciri olarak da biliniyor.

Raci Şaşmaz, 55,4 milyon TL bedelle Denge Yatırım Holding’in yüzde 48,5’ini aldı ve Pana Yatırım Holding sermaye piyasalarına girdi. Şaşmaz, medya alanında ilerleyen dönemde halka arz düşündüklerini söyledi.

Şok Market’te ortakların halka arz için çalışmalara başladığı bildiriliyor. Piyasaların iyi olması halinde arzın 2018’de yapılması planlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.