Halka arzlarda canlanma olacak mı?

Ekonomist - - ‘ev’den Çikan Iş Firsatlari - CERAN ORAL

Son dönemde halka arzlardaki gelişmeler dikkat çekiyor. BİST-100 2017 başından bu yana yüksek getiri elde ederken, halka arzlar da bu rüzgârı arkasına aldı. Özellikle Mavi Giyim’in başarıya ulaşan halka arzı sonrası önümüzdeki süreçte halka arz için Başkent Doğalgaz, Borsa İstanbul, Defacto, EnerjiSA, Memorial Sağlık Grubu, MLP Sağlık, Pana Yatırım Holding ve Şok Market’in ismi geçiyor.

Geçen hafta piyasalar jeopolitik ve diplomatik gelişmelerle şekillenmeye devam etti. Özellikle Kuzey Irak, Almanya ve ABD vize kriziyle ilgili haber akışları, BİST-100’de dalgalı seyre neden oldu. İş Yatırım analistleri, gelişmekte olan hisse senetlerine göre yüzde 38 iskontoya ve güçlü şirket kârlarına rağmen, kısa vadede Türkiye piyasalarının dünyaya göre kötü performans göstermesini bekliyor.

Piyasalarda görünüm böyleyken, son dönemde halka arzlarla ilgili artan haber akışları ise dikkat çekiyor. 2013’te 18, 2014’te 13 olan halka arz sayısı, 2015’te altı, 2016’da ise sadece bir adet olarak gerçekleşmişti. 2013’te halkla arz edilen şirketlerin toplam fon miktarı 1 milyar 374 milyon TL olurken, halka arzlardaki azalmaya bağlı olarak yıldan yıla bu rakam da gerilemiş ve 2016’da 37 milyon TL’ye kadar inmişti. 2017 ise halka arz piyasasında toparlanmanın başladığı yıl oldu. Bu yıl şu ana kadar yapılan üç halka arzdan 1 milyar 407 milyon TL fon toplandı. Özellikle Mavi Giyim’in başarıya ulaşan halka arzı sonrası önümüzdeki süreçte halka arz için Başkent Doğalgaz, Borsa İstanbul, Defacto, EnerjiSA, Memo-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.