ÖZEL BÖLÜM: LOJİSTİK

Gündemde yeni projeler var

Ekonomist - - ‘ev’den Çikan Iş Firsatlari - AY EGÜL SAKARYA PEHL VAN asakarya@ekonomist.com.tr

Türkiye’de lojistik sektörünün hacminin 100 milyar liranın üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Son iki yıldır büyüyemeyen sektör, 2017 yılında ise toparlanmayı başardı. 2017 yılının ilk yarısında özellikle tekstil ve otomotivde beklentilerin üzerinde üretim ve ihracat artışlarının ortaya çıkması, lojistik sektörünün büyümesine katkı sağladı. Sektörün 2017 yılını yüzde 6-8 arasında büyümeyle kapatması bekleniyor.

2017, dalgalanmalar olsa da sektörün kendini geliştirdiği, yeni pazarları keşfettiği ve 2018 yılına daha iyi hazırlandığı bir yıl oldu. Sektördeki önemli gelişmelerden birini, Türkiye Lojistik Master Planı’na yönelik yürütülen çalışmalar oluşturdu. Temmuz ayında düzenlenen Türkiye Lojistik Master Planı Birinci Çalıştayı ile bu hedefe yönelik daha somut adımlar atıldı.

Öte yandan Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti’nin desteklenmesine yönelik çıkan karar da lojistik sektörü için olumlu bir gelişmeyi beraberinde getirdi. Genelgenin 31’inci maddesinde, sağlık turizmi, bilişim, eğitim, film, yönetim danışmanlığı, yayıncılık ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren yararlanıcıların ve işbirliği kuruluşlarının yurtdışında düzenlenen ve ‘desteklenen bireysel organizasyonlar listesi’nde yer alan fuar, kongre, konferans, seminer, festival, film marketleri gibi etkinliklere bireysel katılımlarına yönelik katılım giderlerinin destekleneceği belirtildi. Destek verilecek fuarlar, Ekonomi Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde ‘2017 yılı desteklenen bireysel organizasyonlar listesi’nde ya- yınlandı. Bu listenin hazırlanmasına katkıda bulunduklarını söyleyen Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) yönetim kurulu başkanı Emre Eldener, “Lojistik sektörünün bu teşviklerden yararlandırılmasına yönelik çıkan mevzuatın sektör için çok önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz” diyor.

ALTYAPI YATIRIMLARI

2018 yılında çeşitli altyapı yatırımlarının tamamlanması ve işlerlik kazanmasıyla Türkiye’nin lojistik bağlantılarında iyileşmeye gidilmesi önemli bir adım olarak sektörün önünde duruyor. Bu altyapı yatırımlarının başında demiryolu bağlantılarının ve terminallerinin işlerlik kazanması geliyor. Mevcut durumda Türkiye’nin doğu ve batı uçları arasında demiryolu ile ke- sintisiz bir şekilde yük taşınamıyor. Çin’in öncülüğünde uygulamaya konan Bir Kuşak Bir Yol (OBOR) projesinden Türkiye’nin yararlanabilmesi amacıyla demiryolu bağlantılarının ve yük aktarma terminallerinin en kısa süre içerisinde hizmete açılması oldukça önemli. Avrupa’nın en büyük kamyon filolarından birine sahip olan Türkiye’nin Avrupa yönünde gerçekleştirdiği taşımalarda karşılaşılan kota ve vize kısıtlamaları ile sınır kapılarındaki uzun araç kuyrukları gibi konuların önümüzdeki süreçte giderilmesi de sektörün gelişmesi anlamında önemli bir adım olacak.

Emre Eldener, bunun yanı sıra Gümrük Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği taslakları için 2017 yılında görüşlerini ilettiklerini de söylüyor. Eldener, “2018 yılında bu mevzuat me-

tinlerinin son hallerine getirilerek yayınlanmalarını bekliyoruz. Hem yeni Gümrük Kanunu hem de Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile getirilecek yeni düzenlemelerin uygulamaya alınmasıyla bu süreçte karşılaşılan sorunların giderilmesinde lojistik sektörünün çatı derneği olarak üzerimize düşeni yapacağız” diyor.

YENİ HAVALİMANI BEKLENİYOR

İstanbul’da yapımı devam eden Üçüncü Havalimanı’nın birinci fazının 2018 yılı ekim ayında açılacağı duyuruldu. Üçüncü Havalimanı’nın açılmasıyla Türkiye üzerinden gerçekleştirilen, özellikle transit havayolu kargo taşımacılığının hacminin önemli ölçüde artış göstermesi bekleniyor. Bu nedenle bu havalimanının diğer taşıma modları ile etkin bağlantılarının sağlanması bir diğer önemli husus.

30 Ekim itibarıyla Bakü-Tiflis-Kars demiryolu bağlantısının devreye girmesi Türkiye’nin doğusuyla olan bağ- lantıyı kesintisiz sağlayacak ve Çin’e kadar olan coğrafyada Türk ihracatçısına büyük imkanlar ve yeni pazarlar sağlayacak. Bu hattın devreye girmesiyle Türkiye’nin OBOR’daki önemi de artacak. Bu projenin ülkemizin transit yük için dünya çapında bir ‘hub’ olmasının önünü açması bekleniyor.

YABANCI YATIRIM ARTACAK

Olumlu gelişmelerle birlikte yabancı yatırımların da önümüzdeki dö- nemde artması bekleniyor. Zira Türkiye Asya ile Avrupa kıtaları arasında yer alan, bulunduğu stratejik alandaki mevcut ve potansiyel pazarlara dağıtım ve hizmet verebilecek lojistik üs konumuna sahip bir ülke. Emre Eldener, dünyanın en önemli enerji yolları üzerinde bulunmasının da Türkiye’nin lojistik sektöründe operasyonel gücünü artırdığını söylüyor. Türkiye, lojistik üs olması, büyüyen ekonomisi ve coğrafi üstünlüğü nedeniyle yabancı sermayeli şirketlerin de odağına giriyor. 2005-2015 arasında Türkiye’ye yaklaşık 2 milyar dolar tutarında yabancı sermayeli yatırım gerçekleştirildi. 2015 ve 2016 yıllarında ise gerek komşu coğrafyalarda gerekse Türkiye’de yaşanan politik ve toplumsal olaylar yabancı yatırım girişlerini olumsuz yönde etkiledi. Ancak önümüzdeki dönemde yabancı yatırımların artarak devam etmesi bekleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.