“Yeni yatırımlarımızla büyümemiz hızlanacak”

Yıldızlar Yatırım Holding, bu yıl orman ürünleri, gübre ve demir-çelik sektörlerinde yeni tesisler açmaya hazırlanıyor. İki yıl içinde farklı ülkelerde yeni yatırım planları bulunan holding, cirosunu bu yıl yüzde 40-45, 2019’da ise yüzde 80 artırmayı hede

Ekonomist - - Içindekiler - FATOŞ BOZKUŞ fbozkus@ekonomist.com.tr

Yıldızlar Yatırım Holding, yeni yatırımları ve bu doğrultudaki hızlı büyümesiyle dikkat çeken gruplardan biri. 2017 yılını 4,3 milyar TL’ye yakın ciroyla kapatan grup orman ürünleri, gübre, demir-çelik gibi sektörlerde faaliyet gösteriyor. Bugün grubun cirosundaki en büyük payı Yıldız Entegre Ağaç Sanayi alsa da yeni demir-çelik yatırımıyla birlikte bu durum değişebilir. Şirket, Türkiye’de 250 milyon Euro’ya mal olan bu yatırımın yanı sıra Romanya’daki MDF ve Türkiye’deki gübre yatırımıyla asıl büyümenin 2018’de başlayıp 2019’da hızlanarak sürmesini bekliyor. Yıldızlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, bu yatırımlar sayesinde cirolarının bu yıl yüzde 40-45, 2019’da ise yüzde 80 artmasını beklediklerini söylüyor. Bu yıl Slovenya’da 50 milyon Euro yatırım yaparak bir sunta üretim tesisi satın aldıklarını dile getiren Yıldız, Yıldız Entegre olarak 2019’da Rusya’da yeni bir tesis yatırımına başlama niyetleri olduğundan da bahsediyor. Hakkı Yıldız, grubun büyüme planlarını Ekonomist’e anlattı.

2017, Yıldızlar Yatırım Holding için nasıl bir yıldı?

İyi bir yıldı. Grup olarak hedeflediğimiz bütün planları birer birer gerçekleştirdik. 2016 yatırımlara başladığımız yıldı. 2017 ise bitirmek için yatırımlara hız verdiğimiz en yoğun dönemdi. Aynı anda başlatılmış üç tane yatırım vardı. Romanya’da MDF yatırımı, Türkiye’de yassı çelik yatırımı ve gübre yatırımı. Toplam 500 milyon Euro’luk bu yatırımları şu günlerde devreye almaya başlayacağız. En büyük yatırımımız demir-çelik yatırımı. 250 milyon Euro’luk bir yatırım oldu bu. Onu Romanya’daki MDF yatırımımız ve Türkiye’deki gübre yatırımımız izliyor.

Yeni yatırımların ciroya ve istihdama katkısı nasıl olacak?

2017’yi 4,3 milyar TL grup cirosuyla kapattık. 2016’ya göre yüzde 35 büyüdük. Ama asıl büyüme 2018’de başlayacak ve 2019’da hızlanarak sürecek. 2018’de bu yatırımlarımız sayesinde yüzde 40-45 oranında ciro artışı planlıyoruz. 2019’da ise yüzde 80’lik bir artış planımız var. 2016’yı 3 bin kişilik bir ekiple tamamlamıştık. Geçen yıl 800 kişiye yeni istihdam sağladık. İki ay içinde 300 kişiyi daha işe alıp istihdamda 4 bin kişinin üzerine çıkmayı hedefliyoruz.

Grup bünyesindeki en büyük şirketiniz olan Yıldız Entegre geçen yılı 2,5 milyar TL ciro ile kapattı. 2018’e ilişkin hedef ve planlarınız neler?

Yurtdışında büyüme politikamız var. “Global

oyuncu olma yolunda adım atmalıyız” dedik ve Romanya’da sıfırdan yatırıma başladık. O devam ederken bu yıl Slovenya’da bir sunta tesisi satın aldık. Bu satın alma 50 milyon Euro’ya mal oldu. Yani yurtdışına eş zamanlı iki tesisle adım atmış olduk. Hırvatistan ve Bosna-Hersek gibi ülkelerde plan vardı ama Slovenya opsiyonu çıkınca zamanı satın alıp o projeyi değerlendirdik. Rusya’da bir yatırım projemiz var. Vladimir şehrinde 2019’da başlayacağımız bu yatırımı projelendirdik. 200 milyon Euro’luk bir yatırım olacak. O arada Slovenya ve Romanya’da çarklar dönmüş olur ve Rusya üzerine konsantre oluruz. Yurtdışındaki bu fabrikalar Avrupa’daki satışımızı artıracak. Özellikle Orta Avrupa’ya gitme şansımız olacak. Olmadığımız coğrafyalarda var olarak global bir oyuncu olmak istiyoruz. Zaten yurtdışındaki bu yatırımlarımızın önünü açabilmek için ihracat hamlesi yaptık. Şimdi meyvesini yemeye başlıyoruz. İhracatımızı 250 milyon Euro’dan 400 milyon Euro’ya çıkardık.

Yeni girdiğiniz demir-çelik alanında nasıl bir hedefiniz var?

Üretime bu yıl geçeceğiz. İhracat ağırlıklı çalışacağız. Çelikte hayal kurma konusunda bir eksiğimiz yok. Ama önce bu yatırımı izlememiz gerekiyor. Çelik grubunun Yıldız Entegre ile yarışır hale gelmesini bekliyoruz. Bu sektörde de Amerika’da ve Avrupa’da birer üretim tesisi hayal ediyoruz. Ama bunları dillendirmek için çok erken.

Kütahya’daki gübre tesisini temmuz ayında açmayı planladığınızı biliyoruz. Ne üreteceksiniz orada?

Kütahya tesislerimizde potasyum nitrat yatırımı devam ediyor. Stratejik yatırım belgesi aldığımız bir proje. Türkiye’de üretimi yok, 50 milyon doların üzerinde bir ithalatı var. Grup olarak biz bu konuda üretim yapma kararı aldık. Antalya’da geçen yıl hayata geçirdiğimiz bir organik gübre üretim tesisimiz de var. Dolayısıyla İGSAŞ olarak en çok gübre üretim çeşidine sahip şirketiz. Kimyevi, organik ve organamineral üretiyoruz. Yeni yatırımlarla konumumuzu güçlendiriyoruz. Yapımı süren tesisle birlikte bugün dört tesise sahibiz. Gübrede iki projemiz daha var. 200 milyon Euro’luk projeler bunlar. Ama onlar için henüz adım atmadık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.