“Yeni ürünlere ve dijitalleşmeye yatırım yapıyoruz”

Ekonomist - - Dosya Sigortacilik Özel Bölümü -

PAZAR PAYI YÜZDE 13,3 Hayat dışı sigorta sektöründe 2017’de 39,7 milyar TL’lik prim üretimi gerçekleşirken aynı dönemde Anadolu Sigorta’nın prim üretimi ise 4,7 milyar TL oldu. 2018 yılı ilk çeyrekte ise hayat dışı branşlarda sektör 12,7 milyar TL prim üretti. Bu dönemde şirketimiz 1 milyar 378 milyon TL prim üretimi ve yüzde 10,9 pazar payı ile sektördeki güçlü konumunu devam ettirdi. Hayat sigortalarındaki prim üretimimiz ise yüzde 16,9 artarak 1,9 milyar TL’ye ulaşırken toplam prim üretimindeki payı yüzde 13,3 seviyesinde gerçekleşti.

SİBER RİSKLERE KARŞI KORUYOR Geçen yıl altı yeni ürün sunduk. Özellikle siber risk sigortası önemli ilgi görüyor ve hızlı büyüme eğiliminde. Teknolojinin ve dijitalleşmenin önemli etkilerinden biri olarak siber riskler, kimi zaman büyük kayıplara yol açabiliyor. Özellikle son yıllarda hızla artan siber saldırılar kurumların yanında bireyleri de hedef alıyor ve bu saldırılar sonucunda gerçekleşen kayıpların boyutları artıyor. Yıllık 150 TL primle bireyleri siber risklere karşı sigortalıyoruz. Yine KOBİ’lere yönelik de siber sigorta üzerinde çalışıyoruz.

TURBOJETLE HIZLANDI Geçen yıl dijitalleşmeye 10 milyon dolar yatırım yaptık. Dijital kanalları kullanarak müşterilere nasıl daha iyi hizmet sunabileceğimize kafa yoruyoruz. Ayrıca hem poliçe satışında hem de hasar yönetiminde dijital kanalları daha etkin kullanmak için çalışıyoruz. İTÜ Çekirdek ile birlikte çalışıyoruz. Kolektif House’da çalışan bir ekibimiz var. Turbojet oradan çıktı. Hasar tarafındaki bir ürünümüz. Blockchain, IT ve IoT teknolojisinin bir arada kullanıldığı bir ürün. Kırılan camı tamirciye yaptırıp faturasının fotoğrafını bize gönderdiğiniz zaman beş saniye içinde tutar hesabınıza aktarılıyor. Bir diğer ürünümüz parametrik sigorta ürünü. Uçuş tarafında kullanılıyor. Örneğin uçağınızı kaçırdınız, uçak biletinin ücreti hesabınıza yatıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.