Sağlıkta yurtdışında büyümeyi hedefliyor

Taahhüt şirketi Kayı Holding, son yıllarda sağlıkta da büyümeye başladı. Şirket, Türkiye’nin yanı sıra Afrika, Güneydoğu Asya ve Türk Cumhuriyetleri’nde sağlık yatırımları yapıyor. Beş yılda taahhüt ve sağlık cirolarının eşitlenmesi hedefleniyor.

Ekonomist - - Içindekiler -

Türkiye’nin önemli müteahhitlik ve taahhüt şirketlerinden biri olan Kayı Holding, 6 bin çalışanıyla 30’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor. Holding, son yıllarda sağlık alanındaki yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Gaziantep Şehir Hastanesi projesini yabancı ortaklarıyla birlikte kazanan ve burada 1 milyar dolarlık yatırım yapan Kayı Holding, Türkiye’de 49 hastanede hizmet veriyor. Holding sağlıkta Kayı Medikal şirketiyle hizmet veriyor. Şirket önümüzdeki dönemde hem Türkiye’de hem de yurtdışında sağlık alanında büyümeyi hedefliyor.

SAĞLIKTA BÜYÜYECEK

Kayı Medikal’in büyüme hedeflerinde yurtdışı işleri önemli yer tutuyor. Kenya’da hizmet verdik- leri hastanede görüştüğümüz Kayı Holding CEO’su Alpaslan Korkmaz, “2016 ciromuz 341 milyon dolarken 2017’de 400 milyon dolar ciroya ulaştık. Hedefimiz beş yılda sağlık ve taahhüt işlerindeki gelirimizi eşitlemek. İnorganik büyümeye de açığız” diyor.

Sağlık hizmetlerini mühendislikten satın alma ve inşaata kadar bir bütün halinde sunan Kayı Medikal, finansman ve işletme dahil bu hizmeti paket halinde veriyor. Sağlık tarafında klinik hizmetler, entegre sağlık çözümleri ve kamu-özel ortaklığı hizmetleri sunan şirket, üç yılda 300 milyon dolarlık kontrat imzaladı. Alpaslan Korkmaz’ın verdiği bilgiye göre, üç yılda 20 ülkede 40-50 arasında yeni sağlık yatırımı gerçekleştirilecek.

HEDEF PAZARLAR

Sağlıkta şirketin hedef pazarlarını Sahra altı Afrika, Güneydoğu Asya, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri oluşturuyor. Kayı Medikal ilk yurtdışı yatırımını Kenya’da yaptı. Bu nedenle Kayı Medikal’ın büyümesinde Kenya’nın sembolik bir önemi bulunuyor. Alpaslan Korkmaz, “Önümüzdeki dönemde Afrika’da Senegal ve Fildişi Sahili, Orta Asya’da Kazakistan, Güneydoğu Asya’da Vietnam, Balkanlar’da Bosna-Hersek, Romanya ve Sırbistan’da da hizmet vermeye başlayacağız” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.