Yatırım atağı

300 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştığı tahmin edilen Türkiye lojistik sektörü, yeni yatırımların katkısıyla bu yıl yüzde 10 büyüme planlıyor. Küresel ticarette yükseliş ve ihracat artışı büyümenin dinamiği olurken, sektör oyuncuları depolama alanından f

Ekonomist - - Içindekiler -

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan lojistik, yatırım atağına kalkıyor. Türkiye’yi lojistik bir üs haline getirmek için projelere hız veren lojistik şirketleri, başta Marmara Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin farklı noktalarında lojistik tesisleri kurmak için harekete geçti. Kamuda PTT özel sektörde ise Horoz Lojistik’ten Arkas’a, Reysaş’tan Barsan Global’e kadar sektörün önde gelen şirketleri yeni yatırım planları yapıyor. Pazarda beklenen gelişmeye yatırımla yanıt veren şirketler, depolama alanından filoya geniş bir yelpazede yatırıma soyundu. Bu dönemde entegre hizmet vermeye odaklanan şirketler, Türkiye’yi lojistik üs haline getirmek üzere kolları sıvamış durumda.

BÜYÜMEDEN PAY ALMAK İÇİN

Türkiye lojistik sektörü, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) verilerine göre, 150 milyar TL büyüklüğünde. Buna dış ticaret şirketlerinin gerçekleştirdiği lojistik faaliyetler de eklendiğinde ise iş hacmi iki katına çıkarak 300 milyar TL’yi buluyor. 2017’de yüzde 6 büyüyen sektörün bu yıl daha yüksek bir performans göstererek yüzde 10 büyümeyi yakalayacağı öngörülüyor.

Sektör devlerinin 2018’e dair büyüme ve yatırım planlarında genel olarak iyimser bir hava hakim. Son birkaç yılın rehavetini üzerinden atan şirketlerin yüzünü güldüren iki gelişmeyi ihracat ve küresel ticaretteki artış oluşturuyor. 2018’de küresel ticaretin yüzde 3,9 artacağı tahmin ediliyor. Küresel lojistik pazarının bu yıl 7,5 trilyon doları, 2023 yılında ise 15 trilyon doları bulması bekleniyor. Türkiye’de ise ihracatın 2017’de yüzde 10,2 artarak 157 milyar dolar olması ve bu yıl 169 milyar dolarlık bir hedef konulması lojistik sektörünü de heyecanlandırıyor. Uzmanlar ticaretteki bu olumlu gelişmelerle büyümeden pay almayı hedefleyen şirketlerin yatırımlara hız verdiklerini ifade ediyor.

MARMARA BÖLGESİ ÖNE ÇIKIYOR

Yatırım kararlarında depolamaya yönelik girişimler öne çıkıyor. Depolamada yatırım atağına kalkan sektörün öncelikle seçtiği adres ise İstanbul-Kocaeli hattı… 2017 yıl sonu itibariyle İstanbul Kocaeli Lojistik Gayrimenkul Pazarı’nda 9,6 milyon metrekare depo stoku mevcut. 2016 yıl sonunda bu rakam yaklaşık 9,2 milyon metrekareydi. Yani bir yılda yaklaşık 400 bin metrekarelik depo devreye girdi. Bu yıl ise devreye girecek yeni yatırımlarla yaklaşık 650 bin metrekarelik bir artış olacağı tahmin ediliyor. 2019 sonunda ise lojistik depo

stokunun toplamda 11 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Dilovası-İzmit Bölgesi ikincil pazar olarak adlandırılabilirken, Sakarya-Düzce hattı gelişen pazar olarak öne çıkıyor. Lojistik sektörü açısından önem arz eden diğer iller ise Samsun, Ankara, Eskişehir, Manisa, İzmir, Adana, Mersin ve Gaziantep olarak sıralanıyor. Bu bölgeler nitelikli depo arzı açısından talep edilen beklentiyi karşılayamadığı için önümüzdeki dönemde buralarda da lojistik yatırımlarının artması bekleniyor.

Devreye girmesi beklenen yeni lojistik merkezlerinin yanı sıra yatırımda öne çıkan diğer alanlar ise Endüstri 4.0’a geçiş ve teknoloji oldu. Giderek dijitalleşen dünyaya uyum sağlamayı hedefleyen sektörde lojistik depolar adeta birer teknoloji merkezi gibi çalışıyor. Hem yeni lojistik projeleri geliştirmek hem de var olan lojistik noktalarını yenilemeye yönelik de ciddi bir yatırım atağı başladı.

MERKEZ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Özel sektörün yanı sıra kamunun da Türkiye’yi lojistik bir üs haline getirmeye yönelik önemli girişimleri var. Yaklaşık 10 yıl önce kombine taşımacılıkta ulaşım yollarının geliştirilmesi ve ulaşım modları arasında etkin bağlantının kurulması, depolama, yükleme-boşaltma, elleçleme gibi faaliyetlerin daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirilmesi için lojistik merkezler kurulmaya başlandı. Bu doğrultuda Türkiye genelinde 21 noktada lojistik merkez yapımı planlandı. Şimdiye kadar bunlardan sekiz tanesi faaliyete geçmiş durumda. Türkiye’yi bölgenin lojistik üssüne dönüştürecek lojistik merkezlerin tamamı hizmete girdiğinde ise ülkemize 34 milyon ton ilave taşıma imkanı ile 10 milyon metrekarelik açık alan, stok alanı, konteyner stok ve elleçleme sahası kazandırılması hedefleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.