Bist-30

Geçen hafta BİST-100 Endeksi’ndeki dalgalı görünüm devam etti. Aracı kurumlar not güncellemesi yapmazken 2018 yılı ilk çeyrek bilançoları ve hisse analizleri takip edildi.

Ekonomist - - Içindekiler -

Geçen hafta piyasalarda iniş-çıkışlar artarak devam etti. BİST-100 Endeksi’nin 99.364’e kadar geri çekilmesi, dolar/TL’nin ise 4,31’den kapanış gerçekleştirmesi dikkat çekiciydi.

Bu gelişmelerin ardından ekonomi yönetimi tarafından yapılan açıklamada, mali disiplinin korunması ve piyasa dışı önlemlere başvurulmayacağı vurgusu piyasaları destekledi. Buna ek olarak küresel risk iştahındaki iyileşmenin de etkisiyle piyasalar, geçen haftanın sonuna doğru toparlanma eğilimine girdi.

Piyasalarda durum böyleyken geçen hafta aracı kurumlar hisse önerilerinde değişiklik yapmadı. Artık sonuna gelinen 2018’nin ilk çeyreğine ait bilançolar ve hisse analizleri de takip edildi.

BİST-30 Endeksi’ne dâhil bankalardan Halkbank’ın ilk çeyrekte net kârı, önceki çeyreğe göre yüzde 11 arttı ancak 2017’ye göre yüzde 35 gerilemeyle 790 milyon TL oldu. İlk çeyrek öz kaynak kârlılığı yüzde 12,2 olsa da dönem içinde ayrılan 70 milyon TL serbest karşılığa göre düzeltilmiş öz kaynak kârlılığı yüzde 13,5 seviyesinde bulunuyor.

Pegasus, ilk çeyrekte 113 milyon TL zarar açıkladı. FVAÖK, yıllık yüzde 63 düşüşle -52 milyon TL olarak gerçekleşti. Satış gelirleri ise 1 milyar 195 milyon TL oldu. Yolcu sayısındaki yüzde 18’lik ve TL’deki zayıflamayla birim gelirlerde Euro cinsinden yüzde 8’lik artışlar, satış gelirlerini yıllık bazda yüzde 35 yükseltti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.