Güncel sanatın yeni merkezi

Elele - - YAŞAM -

19’uncu yüzyıldan kalma bir değirmen binasının ev sahipliği yaptığı Galeri Manâ, çağdaş sanatçıların özel adreslerinden biri. Galerinin direktörü Arzu Komili, onlar için Karaköy’ü en önemli kılan özelliğinin lokasyonu olduğunu söylüyor: “Güncel sanat için çok merkezi bir yer, müzeler, diğer galeriler, sanatçı atölyeleri, hepsi etrafımızda. Ayrıca diğer yaratıcı mesleklerin çoğu da burada üretim yapıyor. Etrafımızda mimar ve tasarımcıların ofisleri var. Kültür-sanat açısından böyle keyifli ve heyecan verici bir mahallenin parçası olmayı gerçekten seviyoruz.” Peki, Karaköy İstanbul’un sanat merkezi haline gelebilir mi? Arzu Komili, bunu Karaköy’ün tek başına yapmasının mümkün olmadığını söylüyor ve İstiklal Caddesi’nden başlayıp, Tophane’den Karaköy’e inen alanın zaten İstanbul’un sanat merkezi olduğunu düşünüyor. Semt sakinlerinin ve esnafın da ilk günden itibaren onları içtenlikle karşıladığını ifade eden Komili, Karaköy’de sanat dolu bir gün geçirmek isteyenlere Galeri Manâ’yı, Elipsis’i, İstanbul Modern’i, Salt Galata’yı ve Art Sümer’i öneriyor. Favori yeme-içme mekanları; kahve için Mums Cafe, öğle yemekleri için Karaköy Lokantası ve Maya, akşamları ise Gaspar…

selDa okutan çıplak insan figürlerini, 8.6 mm’lik boyutlara kaDar tüm Detaylarıyla küçülterek mücevherle bütünleştiriyor.

galeri 16 mayıs itibarıyla hera büyüktaşçıyan’ın ‘körler ülkesinin karşısınDa’ aDlı kişisel sergisine ev sahipliği yapacak.

3 nisan’Da açılan ‘bizi yunanlarDan ve romalılarDan kim kurtaracak?’ sergisini 10 mayıs’a kaDar galeri manÂ’Da izleyebilirsiniz. sergiDe lısa anne auerbach& aleksanDra mır, steven clayDon, gregory creWDson, aslı çavuşoğlu gibi isimler yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.