STAJYERLiKTEN PATRONLUğA

Elele - - YAZAR - BABAsı izin vErmiyor Çinli ortAk BulmAk iÇin! kADınlArA yol AÇıyor

Azmin, inAncın, mücAdelenin öyküsü elif.

Memur bir ailenin kızı. Bursa’dan staj için Antalya’daki bir otele geliyor. Otel müşterilerinden Çinli bir çift, Elif’in çalışmalarını beğeniyor, onlar sayesinde kendini Çin’de buluyor. Dur! Bu iş öyle kolay değil. Olduğu yerde ‘en iyi’ oldu Elif… Bu yüzden onu beğendi bu Çinli aile. Yoksa düşünsenize 1.3 milyar kişilik bir ülkede her gün kaç insan görüyorlar. Elif onların dikkatini çekiyor ve ona bir fırsat sunuluyor!

Babası Çin’e gitmesini hiç istemiyor. Annesini Çinli koca korkusu sarıyor. Herkese kulaklarını tıkayan Elif, önce aç yaşamayı sonra da işi öğreniyor. Çalışıyor çabalıyor. Çin’de bir Türk hamamı açtırmayı başarıyor ve işletmecisi oluyor. 24 yaşında! Türkiye’ye döndüğünde de patron oluyor. Hem de staj için geldiği otelde!

Hayali hep ticaret olan Elif “Ben Çin’e ne satabilirim?” diye düşünerek girişimciliğin temel kuralı olan fırsatı yaratmış. Çin’de masaj merkezleri ailece gidilen mekanlar. Hatta öyle ilerlemiş ki bu alan, akşam aileler pijamalarını giyip masaj sonrası bu spa’larda uyuyorlar -ciddiyim!Bize gelince biliyorsunuz, Türk hamamı kültürümüzün bir parçası. Elif iki kültürü birleştirerek patronluğun adımlarını atmış. Kadınlar istemekten çekiniyor. Kendilerine güvenmiyor. Elif ise tam tersini yapmış. Çok yorulduğunu ama hiç pes etmediğini anlatıyor.

Elif şimdi 32 yaşında. 10 yılda hayal ettiği yere, beş senede gelmiş. “İdeallerim vardı. İçimde uhde kalsın istemedim” diyor. Şimdi kadınlara yol açıyor. Personelinin yüzde 99’u kadın.

Ben Elif’in hikayesine bayıldım. Neden siz de şu anda bunu okuyan ve kendi için şahane hayaller kuran bir genç kız (20-50 yaş arası, gözleri parlayan, hedefi olan, içindeki aslanı çıkartmak isteyen dişi) olmayasınız! Elif sadece ‘fırsat’ değil ‘fark’ da yaratmış. Deniz suyunu kullanmış. Bana anlattı deniz suyunda 68 tane mineral varmış. Bunu kaynatınca 668 tane oluyormuş. Bu da cilde çok iyi geliyormuş. O da bu metodu kullanıyormuş.

Not:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.