“BEDEninizi tAnıyın vE öylE AlışvEriş yApın”

Elele - - RÖPORTAJ -

Faik Sönmez’in baş tasarımcısı Sibel Aral, markanın yeni sezon detaylarını, renklerini, favorilerini anlattı.

Faik Sönmez’in 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonunu hazırlarken nelerden esinlendiniz ve ilham aldınız?

Sezon öyle renkli ve neşeli ki... Renkler ve desenler çok canlı. Esin kaynağım aslında her sezon aynı; bizi takip eden ve yeniliklere hemen uyum sağlayan müşterilerimiz. Tamamen onların yaşam tarzına ve rahatlığına göre bir koleksiyon hazırlıyorum.

Faik Sönmez kadınları bu yaz nasıl bir görünüme sahip olacak?

En dikkat çekici tema, çiçekler. Sorbe renkleri romantik modellerde görülecek. Porselen desenler, mavi- beyaz renk tonlarıyla, şık bir görüntü sergiliyor. Romantik görünümün en hoş materyali dantel, yine moda. Şeffaflık ve pilise detaylarda karşımıza çıkıyor. Bohem tarz, nakışlarda ve baskılarda önemli bir yer tutuyor. Monokrom sık görülüyor. Bu sezon çok eğlenceli bir tema daha var; cennet hissi veren renkler, palmiyeler, tropik kuşlar ve canlı çiçekler. Faik Sönmez kadını tüm bu görünümlere sahip olacak yaz boyu.

En çok kullandığınız renkler ve kumaşlar hangileri?

Biz rengi seviyoruz. Kendimizi koyu renkler ardına gizlemiyoruz. Sezona pastel tonlarla, sorbe renkleriyle başladık. Yazın gelmesiyle renkler canlandı. Sarılar, mercanlar, turuncular, saks mavileri, yeşiller... Tabii daha sakin renkleri tercih edenler için, toprak tonları da var. Kumaşlarda ise Şile bezleri, danteller, kotonlar, pamuklular, ketenler öne çıkıyor.

Bu sezon en beğendiğiniz trend hangisi?

En çok sevdiğim, porselen desenlerinin ve renklerinin hakim olduğu tema. Çok ince, detaylı, özgün desenler tek başlarına bile iddialı bence. Ayrıca ‘Boho’ tarzını da her mevsim beğenirim. Yaşanmışlık hissi veren modeller var, kendinizden de bir şeyler katmaya çok uygun. Sıcak yaz teması da çok etkileyici. Vahşi orman, palmiyeler, lotus çiçekleri, canlı renkler, insanı içine çekiyor.

Sezon trendleri bir kadının giyim tarzını ne kadar etkilemeli?

Bu bence bir kadının stili için çok önemli bir soru. Evet, yeni şeyler her zaman ilgimizi çekiyor ama dolabımızda çok benzeri olduğu halde, yenisini görünce satın almadan duramıyoruz. Trendler, renkler, modeller hep beğeni üzerine kuruluyor. Unuttuğumuz, kendi çizgimiz. Yaşam tarzımız, beden yapımız, rengimiz, işimiz, sosyal hayatımız, kişiliğimiz. Bütün bunlar aslında bir kadının stilini belirleyen etkenler. Sezon modellerini hızla tüketmeden önce, kendimizi tanımamız gerekir ve de tabii neye ihtiyacımız olduğunu bilmemiz.

Kadınlar giyinirken en çok hangi konuda hata yapıyor?

Bedenimizi fazla tanımıyoruz. Kendimize zaman ayırmalıyız. Bir kadın kendi beden yapısını çok iyi bilmeli. Bu konuda yardım almak, bazı siteleri takip etmek, moda dergilerini incelemek fayda sağlayabilir. Kendi bedenini tanıdıktan sonra alışveriş yapmak ve giyinmek çok kolay.

Bir kadının gardırobunda mutlaka olması gerektiğini düşündüğünüz beş parça hangisi?

Beyaz gömlek, siyah elbise, mevsimlik bir pardösü, siyah pantolon ve siyah kalem etek.

Sinem Gürleyük

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.