KEREM GÖRSEV

“YENİ ALBÜM İÇİN ÇALIŞIYORUM”

Elele - - KÜLTÜR&SANAT -

Türkiye’de caz müziğin tanınıp sevilmesinde en önemli rollerden birini üstlenen Kerem Görsev, önümüzdeki kış yeni bir albüm çıkaracağının müjdesini verdi. ‘Spring Water-Pınar’ adlı albüm, aynı zamanda Görsev’in eşi Pınar Görsev’e de bir ithaf mahiyetinde.

Haziran ayında nerelerde konser vereceksiniz?

Geçen ay Soma’da yaşadığımız büyük acı nedeniyle konserlerimizi iptal ettik. Bu ay 11 Haziran’da İzmir’de AASSM’de konserimiz var Kerem Görsev Quartet olarak. 14 Haziran’da Ankara Caz Festivali’nde İlhan Mimaroğlu’nu anma gecesinde çalacağız. 15’inde yine Ankara Caz Festivali’nde ODTÜ Vişnelik’te Kerem Görsev Trio ve Ayhan Sicimoğlu Latin All Stars olarak bir projemiz var. Solist sanatçılarımız da olacak bu konserde; Suami Ramirez ve Elif Çağlar Muslu.

Elbette tüm albümlerinizi ayrı ayrı seviyorsunuzdur ama içlerinde diğerlerinden bir adım öne çıktığını düşündüğünüz albümünüz hangisi?

Her albümümün ayrı bir hikayesi, ayrı bir yılı, ayrı bir kahramanı ve ayrı ruh halini barındıran bir süreci var. Bunların hepsinin içinde birçok farklı duygu, birçok farklı ruh hali var. Ama son göz bebeğim; yeni çıkardığım ‘To Bill Evans’ albümü. Çünkü Bill Evans hem benim hem de dünyanın en iyi aranjörlerinden biri olan Alan Broadbent için guru mertebesinde bir müzisyen. Bu albümü Prag Filarmoni Orkestrası eşliğinde Prag’da tamamladık. Alan Broadbent hem orkestra düzenlemelerini yaptı, hem orkestrayı yönetti. Kayıtlarda kontrbasta Kağan Yıldız, davulda ise Ferit Odman yer aldı dolayısıyla beni çok mutlu eden bir albüm oldu ‘To Bill Evans’.

Şu an yeni projeler üzerinde çalıştığınızı biliyorum, biraz bahseder misiniz?

Şu sıralar çok değişik iki çalışma yapıyorum. Albümün ismi ‘Spring Water’ olacak yani Pınar. Bildiğiniz gibi eşimin adı; biraz da şakayla karışık böyle bir isim verdik. Her iki projem de hazır. Bu projeler akustik olacak, büyük bir oda orkestrası sırf yaylıları çalacak. Şimdilik 6-7 aylık bir çalışma süreci düşünülüyor, Kağan ve Ferit de olacak tabii.

Kayıtları nerede yapacaksınız?

Bu projeyi de yine Alan Broadbent’le beraber ama bu kez ABD’de; Los Angeles’ta kaydedeceğiz. Bir süre sonra orkestrasyon ve piyano maketlerinin üzerinde çalışacağım. Hazır olduğumuz zaman da kayıt aşamasına geçeceğiz. Çıkış tarihi olarak kış aylarını planlıyoruz. Hiç acelem yok, içime sinsin, sülün gibi bir albüm olsun. Albüm hazır olunca kapımı çalıyor her seferinde, ben de kaydediyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.