SANAL ORTAMA DİKKAT!

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ NPİSTANBUL NÖROPSİKİYATRİ HASTANESİ’NDEN UZM. PSK. NAZENDE CEREN ÖKSÜZ’ÜN SİZE BİRKAÇ ÖNERİSİ VAR...

Elele - - İLİŞKİ -

Her ne kadar tercih edilmese de bazı ilişkilerde kişiler, mesafece birbirlerinden uzak olabilir. sağlıklı bir ilişkide çiftler arasında aidiyet duygusu, güven, sevilme ve onay ihtiyacı doğar. Bu ihtiyaçlar iletişim kurmakla karşılanacağından mesafeler, ilişkiler için korkutucu olabilir. Bununla birlikte ayrı bölgelerde yaşamak ilişkileri sonlandıracak diye bir şey yok. Bilişim çağında yaşamanın avantajlarından biri de insanlar arasındaki mesafenin kısalması.

Eski aşklarda mektuplaşmak vardı, şimdi WhatsApp var. Bu elbette çiftler için bir fırsat. Hayatı ve duygularını böylece paylaşma fırsatı buluyorlar fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. internet ya da telefon üzerinden iletişim kurmak, bazı riskler de meydana getirebiliyor. Çiftlerin günlük yaşamda bir arada zaman geçirmek kadar kendilerine de zaman ayırmaları önerilir, fakat sanal ortamda herkes her an ulaşılabilir olduğundan görüşme sıklığı gereğinden fazla olabiliyor. Bu da ilişkileri tüketen bir durum. Çünkü paylaşımın sıklığı kadar paylaşımın kalitesi de önemli. ‘Şimdi çay içiyorum’, ‘Birazdan markete gideceğim’ gibi günlük konuların düzenli olarak paylaşılması kaliteyi düşürüyor. Bu, yeni bir ilişkiye başlamış kişilerde doğaldır fakat bir süredir devam eden bir ilişkide sağlıklı değil. Paylaşımı bir ‘görev’ gibi görmek iki taraf için de ilişkinin cazibesini gölgeler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.