‘Yemek İşİ’ ONDAN SORuLuR!

Turkmax Gurme’de gördük onu... Yemek yaparken yaptıklarıyla konuşan, yemeğe tuz olarak tutku katan biri o! Uğur Volkan Uysal’ın mutfağındaydık.

Elele - - YEMEK -

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Turkmax Gurme’de yayınlanan ‘Yemek İşi’ programına ilişkin neler anlatmak istersiniz?

20 yıldır mutfak sanatına hizmet etmek için çabalıyorum ve bu sanata aşığım. Kendimi en iyi hissettiğim mekan olan mutfaklar, bana ilham verir, günüme keyif katar ve zaman kavramını da unutturur. İşinizi tutkuyla yaptığınız zaman da ortaya güzel sonuçlar çıkıyor. Mutfak sanatına aynı zamanda bir eğlence olarak da bakıyorum. Dolayısıyla en yaratıcı ve en pratik tarifleri eğlenceli bir yolla izleyicilere aktarmaya çalışıyorum. Mutfağa daha önce hiç girmemiş, yemek pişirmeye mesafeli insanlara cesaret verip, harekete geçirmek çok tatmin edici bir duygu. Birçok izleyicimin ‘Yemek İşi’ sayesinde mutfağa girdiğini, yakışıklı yemekler yaptığını ve mutfağın ne kadar büyülü bir mekan olduğunu keşfettiğini paylaşması benim için en büyük mutluluk.

Yemek kültürüne yönelik en son trendler neler?

Dünya gastronomi trendleri önce New York ve Londra’dan geçer, sonra dünyaya yayılır. Son yıllarda yoğun iş ve hayat temposu insanları daha hızlı, sağlıklı ama bir o kadar da lezzetli yemek arayışına itiyor. Ekonomik olarak insanlar daha özgür oldukça dışarıda yemek yemeye ve yeni lezzetler keşfetmeye daha açık hale geliyor. Türk yemek kültürünün zenginliğini temsil eden kebaplarımızın ve balık restoranlarının müdavimleri her zaman olacak ve bu trend hiç

eN yARAtIcI ve eN pRAtİk tARİfLeRİ eğLeNceLİ BİR yoLLA İzLeyİcİLeRe

AktARmAyA çALIşIyoRUm.

bitmeyecek. Diğer taraftan daha hafif, hızlı, sağlıklı ve farklı lezzetleri arayan bir kesim de var. Genel yemek kültürü trendlerine baktığımda tüketicilerin ülke mutfaklarından ziyade artık yeni lezzet akımları ve ürünlerle tanıştığını görüyorum. Bilinçli tüketimde yeşilin ve sebzenin öne çıktığı; kinoa, siyah pirinç gibi bakliyatların keşfedildiği; insanların şekerden uzaklaşıp işlenmemiş doğal ve organik ürünlere yöneldiğini söylememiz mümkün.

İzleyici gözüyle, sizin programınızın yanı sıra, Turkmax Gurme’de yayınlanan programlarla ilgili ne söylemek istersiniz?

Turkmax Gurme’nin, bu alanda önemli bir ihtiyacı ve beklentiyi karşıladığını söylemem yanlış olmaz. Tüm şefler ve programcılar olarak farklı damak tatlarına hitap ediyor; kolay, pratik, eğlenceli ve kendimize has yöntemleri izleyiciye iletiyoruz. Sonuç olarak hepimiz yemek yapmayı, yemeyi seven, bir mutfak kültürüne sahip olan ve bunu yaşam tarzına dönüştürmüş bir izleyici kitlesiyle buluşuyoruz.

Yemek ve mutfak kültürüne yönelik bir tüyonuz var mı?

Mutfağı sevmeden, sebzelere ve diğer malzemelere tutkuyla sahip olmadan lezzetli yemek yapılamaz. Bu işin duygu tarafı. Bir de disiplin ve bilgi tarafı var. Pişirecek olduğunuz malzemeyi tanımanız, pişirme ve doğrama tekniklerini temel olarak bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bir de tabii ki mutfak sanatı el melekesi ister. Bir kez yapıp bu olmadı demek yok. Her seferinde daha iyisi ve mükemmeline ulaşmak için de sabır gerekiyor. Kısaca ‘emek vermeden yemek’ olmuyor.

Sizi izlemek isteyenler hangi gün ve saatlerde ekran başında olsun?

Hafta için her gün 15.45’te Digiturk 21’inci kanalda ve HD kalitesinde 321’inci kanalda Turkmax Gurme ekranlarındayız. Tekrar yayınları için www.turkmaxgurme.com’u ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.