“Tasarımı hayaTa hayal ederek GEçiREMEZSiNiZ”

Elele - - ESKİZ -

Giyilebilir ama cesur, yenilikçi ama zamansız! Özlem Kaya’nın yarattığı kıyafetlerin temasını böyle özetleyebiliriz. Kaya, tasarımı hayal etmek kadar teknik bilginin de önemli olduğuna inananlardan.

KüçüKKen çizmeyi, resim yapmayı çoK seven ve üniversiteye başlamadan mesleğini seçen Özlem Kaya,

Mimar Sinan Üniversitesi’nde dirsek çürütenlerden. Okuldan mezun olur olmaz Hakan Yıldırım’ın yanında çalışmaya başladı. Altı senenin sonunda kendi kanatlarıyla uçmaya karar vererek bugün moda dünyasında özel bir yere sahip bir markaya imzasını attı. Kendi adını taşıyan markanın tasarımlarının yanı sıra, iki sezondur Park Bravo’yla da iş birliği içinde. Kaya’yla yeni koleksiyon heyecanını paylaştık...

TAsArım yolCuluğunA çıkArkEn… Bazen kumaş ve detaylardan yola çıkarım bazen de etkilendiğim bir his, bir dönem ya da bir karakter olabilir. Modanın hızla değişen ve gelişen çarkına ayak uydurabilmek, trendlerden kopmadan tasarımcı kimliğini koruyabilmek zor ve özveri gerektiriyor. Sürekli yeni şeyler ortaya çıkarabilmek ve vizyon geliştirmek için seyahat etmeyi, film izlemeyi, sergileri ve gündemi takip ediyorum. ArAşTırmA önEmli! Benim için tasarımın yanında en önemli şeylerden biri teknik bilgi. Bir tasarımı hayata geçirmek sadece hayal etmekle bitmez. Doğru kumaşı kullanabilmek çok önemli. Kalıp çıkararak ya da drapaj teknikleri kullanarak uygulama yapılmalı. Bu bir ekip işi. Sürekli araştırma yapmak, prova bilmek, gusto sahibi olabilmek gerekli. TAsArımlArım GiyilEBilir Giyilebilir özelliği olan tasarımlar yapıyorum. Defilelerde konseptin ya da styling’in gerektirdiği bazı şov parçaları ekleyebiliyoruz. Sonuçta bu iş aynı zamanda bir ticaret ve biz de bu sektörün bir parçası olarak tasarladıklarımızı belirlediğimiz hedef kitlenin beğenisine sunmak durumundayız. Yani tasarım özelliği olan giysiler yapabilmek markamın esas ilkelerinden. Benim markamı tanımlayabilecek beş kelime; dişi, yenilikçi, cesur, zamansız ve şehirli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.