SEN bENi SAhiPLENmiYORSuN

Şu sıralar erkeklerin kadınlarla ilgili anlamadığı konuların başında, ‘sahiplenmek’ olgusu geliyor. Partnerine saygı gösteren, değer veren ve kadını kısıtlamanın önceki nesillerin ‘erkeklik’ tanımına denk geldiğini ayırt etmiş erkekler, mükemmellik kıv

Elele - - YAZAR -

EvEt, ErkEklEr bu konuda kafa karışıklığı yaşıyor. tüm EzbErlEri bozuluyor vE kadının ‘sahiplEnmEklE’ tam olarak nEyi kastEttiğini anlamanın yakınından bilE gEçEmiyor.

İtiraf etmek gerekirse, işleri hiç kolay değil. Biz kadınlarda nazın biri bin para bu aralar. Tüm kadınlar sözleşmiş gibi, aynı şikayet dillerinde. ‘Beni sahiplenmiyor şekerim’ diye, sızlanıp duruyorlar. Erkekler bu şikayete kırılıyor, alınıyor ama anlam veremiyor aslında. “Neyi eksik yaptım? Az mı ilgi gösterdim, ama daha geçen hafta sonu tatil kaçamağı yapmıştık, yetmedi mi?” soruları zihinlerine üşüşüyor. Peki nedir kadınların bu sahiplenmek dedikleri, bilen beri gelsin.

Yeni nesil evliliklerde, kadınlar özgürlük istiyor. Annesi, teyzesi gibi ezilmek istemiyor. Ne giyeceğine, kiminle nereye gideceğine ve kaçta eve döneceğine müdahale ettirtmiyor. Ayakları üzerinde duruyor ya artık kadın, iş yemeklerine, seyahatlerine karışıp, kariyerine engel olacak bir erkeği kabullenmiyor. ‘Tek taşımı kendim aldım’ dillere marş olduktan sonra, ‘kaça aldın, niye aldın?’ teranelerine katlanamıyor. Tatiline de gidiyor, içmeye de çıkıyor. Kendisine engel olmayan, eve tıkmaya çalışmayan erkeğe modern, velilik yapmaya çalışanına geri kafalı diyor.

Her şey iyi güzel de, hayat böyle sürüp giderken bir noktada kadın, ilişkide neyin eksik olduğuna takılmaya başlıyor. Düşünüyor, düşünüyor ve eksiği keşfediyor. “Beni sahiplenmiyor” diyor.

Çünkü erkek, hayat arkadaşından ziyade, ev arkadaşı olmuş. Harcamalar ortak, şartlar eşit. Hayran olduğu güçlü erkeğe sığınma, korunma içgüdüleri yüzeye çıkan kadın, bakıyor ki ne hayranlık var ne de korunma. Bu durumdan, öncelikle kadının libidosu yara alıyor. İlişkide tutku sönüveriyor. Erkekse şaşkın. Ne cinsel hayatlarının neden balon gibi söndüğünü ne de kadının sahiplenmek dediğinin ne olduğunu, anlamıyor.

Yaşam Koçu

ve Evlilik Danışmanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.