BemBeyaz Bir gülüş hayal değil

Elele - - SAĞLIK -

diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-10 ton açılarak tatmin edici bir beyazlama ve güzel bir gülüş elde ediliyor. Diş renklenmeleri, renklenmenin lokalizasyonu ve etiyolojisine göre ikiye ayrılıyor.

iç renklenme:

Dişin içine nüfuz etmiş ve fırçalama ile giderilemeyen lekeler. İç renklenmeler dişlerin gelişimi sırasında alınan tetrasiklin, florür gibi bazı ilaçlardan, diş gelişimi döneminde geçirilen ateşli çocuk hastalıkları ya da genetik hastalıklardan kaynaklanabiliyor. Amalgam restorasyonlar, endodontik tedavi sırasında pulpa odasında kanal dolgu materyalinin iyi temizlenmemesi gibi nedenlerden dolayı da iç kaynaklı diş renklenmesi meydana gelebiliyor. Bleaching (beyazlatma) işlemi bu tip vakaların

büyük bir kısmında başarılı oluyor.

Diş yüzeyine sigara, çay, kahve, kola gibi boyayıcı bazı gıdalardan yapışan renklenmeler. Çoğunlukla diş taşı temizliği ve sonrasında bu lekelerden kısmen kurtulmak mümkün oluyor. Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektiriyor. Bu sebeple ne tip bir tedavi yapılması gerektiğine diş hekiminizin karar vermesi en doğrusu. Diş beyazlatma işlemi esnasında veya daha sonra bazı kişiler hafif bir hassasiyet şikayetinde bulunabiliyor. Bu hassasiyetin bir-üç gün arasında tamamen kaybolması öngörülüyor. Önemli olan uygulanan tedavinin gerektirdiği adımların eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmesi. Diş beyazlatma işlemi diş hekimleri tarafından yapıldığında zararsız ve etkili bir metot olarak kabul ediliyor.

Dış renklenme:

Diş hekimi tarafından uygulandığından ağız dokuları korunmuş oluyor.

Ev tipi beyazlatma (Home Bleaching)

Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine carbamid peroksit esaslı jeller konularak yapılan beyazlatma işlemi. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanıyor. Günde 4-8 saat takılması gerekiyor (renge ve jele bağlı olarak bu süre değişebilir). Bu yöntemin tek avantajı diğer yönteme göre daha ucuz olması.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.