+30

Her ne kadar ‘çocuk da yaparım, kariyer de’ desek de 30 yaşından önce çocuk sahibi olma oranı gün geçtikçe düşüyor. Hal böyle olunca çözüm yolları aramak gerekiyor.

Elele - - SAĞLIK -

Bu işlemden önce yaptırılması gereken tetkikler var mı?

İşlem öncesinde kadının genel sağlık ve jinekolojik değerlendirmeleri yanında, hormonal olarak FSH, Estradiol, AMH ile ultrasonografik olarak yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesi, ilaçlarla veya ilaçsız yumurta büyütülmesi, yumurta toplanması işlemlerinin yapılmasına engel durumların araştırılmasında fayda var. Bunun yanında karışıklıkları önlemek amacı ile DNA analizlerinin de yapılması gerekiyor.

yumurta dondurma nasıl bir işlem? nasıl uygulanıyor?

Tıpkı tüp bebek tedavilerinde olduğu gibi kişiye uygun protokollerle yumurtaların büyütülmesi veya doğal sikluslarda yumurta takibi ve sonrasında olgun yumurtaların toplanıp saklanması işlemi yapılıyor. Elde edilen yumurtalar çeşitli dondurma teknikleri ile dondurularak saklanıyor. Başarı şansı daha yüksek olduğu için son yıllarda büyük oranda ‘vitrifikasyon’ tekniği yumurta dondurmada kullanılıyor.

siz bir hekim olarak bu işlemin hangi durumlarda yaptırılması, hangi durumlarda yaptırılmaması taraftarısınız?

Yapılacak işlemlerin hastaya zarar verme potansiyeli olan tıbbi durumlar dışında, genel hatları ile isteyen kadınların yumurta dondurmaya hakları olduğunu düşünüyorum. Ancak yapılan işlemlerin hastaya getireceği faydalar, işlemlerin başarı oranları, potansiyel riskleri yani işlem bütün yönleri ile hastalarla tartışılıp bundan sonra önerilmeli.

Dondurulan bu hücreler nasıl bir ortamda ve kaç yıl saklanabiliyor?

Dondurulan hücreler, sıvı azot tanklarında uzun yıllar saklanabiliyor. Ancak şu anda yasalarımıza göre beş yıllık bir sınır var. Bu sınırın uzatılması bakanlığın iznine tabi.

Dondurulan yumurtalar sonra nasıl kullanılıyor?

Dondurulan olgun yumurtalar, tekniğe bağlı olarak uygun koşullarda çözülüyor ve sperm ile tüp bebek işlemine tabi tutularak gebelik oluşturuluyor.

Dondurulan yumurta sayısı belli mi?

Kadından ne kadar olgun yumurta elde edildiğine bağlı olarak değişiyor.

Bu işlemle mutlaka hamile kalınır mı? riskleri var mı?

Böyle bir garanti söz konusu değil. Ancak bu uygulama ile gebelik oranları, dondurma

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.