MEKAN

Elele - - KÜLTÜR&SANAT -

KLASİKLERE SELAM OLSUN!

Gülru İncu

Karaköy’ün yeme-içme kültüründe şu sıralar onun adı geçiyor. Gündüz yemek ya da bir kahve için uğrayabileceğiniz sıcak, samimi mekanlardan; fine-dining restoranları aratmıyor! Gece de iyi müzik var. Gerçek pub keyfini yaşayabileceğiniz, Kadıköy’ün en klasik mekanlarından. İş dönüşü yolunuzun üzerindeyse mutlaka uğrayın, güzel müzik eşliğinde keyifli sohbetin tadını çıkarın.

Rock tutkunu plak müdavimlerini çok mutlu edecek bir haberimiz var. Oasis’in müzikal kariyerinde çok önemli bir dönüm noktası olan ‘(What’s The Story) Morning Glory?’ ikili plak olarak vitrinlerdeki yerini aldı. 1996 yılında NME Dergisi Oasis için şöyle diyordu: “Onlar çağımızın en önemli müzik gruplarından biri olacak ve yürüyüşünüzden giyiminize sizi onlar yönlendirecek… Gelecek onların, geçmiş ise geride kaldı. Şimdi anı yaşıyoruz. Dinleyin, tarih şimdi yazılıyor!”

John Scofield ve Medeski, Martin&Wood (MMW), ‘Juice’ albümünde bir araya geldi. Scofield ile MMW Trio, ilk kez Scofield’ın 1998 yılında caz tarihine altın harflerle yazılan başyapıt albümü ‘A Go Go’da beraber çalışmışlardı. O günden sonra ilk kez bu albümde bir araya geldiler. Albümde ‘Light My Fire’, ‘Sunshine of Your Love’ ve ‘The Times They are A-Changin’ gibi rock müziğin muhteşem klasiklerinin cover’ları da var.

Dünyaca ünlü Brezilyalı müzisyen Gilberto Gil’in yeni albümü ‘Gilbertos Samba’, sonbahar günlerinde içinizi ısıtacak bir çalışma. Hem müzisyen hem de politikacı kimliği ile tüm dünyada çok sevilen Gilberto Gil, Brezilya popüler müziğinin gelişmesinde çok önemli bir rol üstlendi. Gil, bu albümde yine kendisi gibi Brezilyalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve gitarist João Gilberto’ya saygı duruşu olarak onun eserlerini tekrar yorumluyor.

Şu an Moda’nın en popüler mekanlarından. Dondurmacı Ali Usta’dan Moda burnuna doğru kıvrıldığınızda sağınızda kalacak. Mutfağı saat 22.00’da kapanıyor ama sohbet ve müzik 01.00’e kadar devam ediyor.

20 yıldır bir klasik olan Da Mario, Anadolu yakasındaki restoranını Kalamış’ta Wyndham Hotel’de açtı. Kendisi şık, ortamı güzel, yemekleri leziz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.