KORSE

Elele - - GÜZELLİK -

korsEnin tariHi antik yunan’a kadar uzanıyor

ve korse kullanımına ilk kez Giritli kadınlarda rastlanıyor. Orta Çağ’da kadınların vücutlarını şekillendirmek için uzun şeritler halinde kestikleri kumaşları bellerine sımsıkı sardıkları biliniyor. 16’ncı yüzyıl Fransa’sında bir moda ve statü sembolü. Avrupa’da Kraliçe Victoria döneminde yani 19’uncu yüzyılda bedeni demirden yapılma bir kafese alan ağır korselere rastlıyoruz ki bu korseler kadının neredeyse hareket etmesini imkansızlaştırıyordu. Korse, çağlar içinde aristokrat ve burjuvalardan tarlada çalışan köylülere kadar her kadının gardırobuna girdi. Ama aristokratlar ile işçi sınıfına dahil olan kadınlar için nispeten daha hafif olmak üzere iki şekilde üretildi. Giyip çıkarmak için ikinci bir kişiye ihtiyaç duyulan bağcıklı korseler 30’lu yıllarda yardım gerektirmeden giyilebilen esnek ve dantelli korselere dönüştü. Tıptaki gelişmelerin korsenin kadın bedeninde yarattığı deformasyonu açıklaması ve

1990 YILINDA JEAN PAUL GAULTIER’NİN MADONNA’NIN BLONDE AMBITION TURU İÇİN BİR SAHNE KOSTÜMÜ OLARAK TASARLADIĞI KONİK SUTYEN KORSE, GÜNDEME DAMGASINI VURURKEN DUAYEN MODACININ ÜNÜNE DE ÜN KATTI. parFÜM, Latince, ‘tümüyle uçucu’ anlamına gelen ‘per fumum’ kelimesinden geliyor. Parfümün tarihi günümüzden yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanıyor. Bu bilginin en canlı kanıtı ise firavun Tutankhamon’un mezarından parfüm şişelerinin çıkarılması. Roma İmparatorluğu’nun erken döneminde parfüm kullanımı oldukça yaygın ancak buna daha çok dini törenlerde rastlanıyor.

Orta Çağ’da veba, tifüs gibi hastalıkların artmasındaki en büyük nedenin su olduğuna ve yıkanmanın insan vücudunun direncini kıracağına inanılıyordu. Bu inanış bazı tarihçilere göre sonraki yüzyıllarda Avrupa halklarının yıkanmaya karşı oluşunun bir nedeni. Parfümler konusunda Doğu ülkeleri oldukça zengin. Gül suyu, miski amber gibi kokular Doğu’da her sınıftan insan tarafından gündelik hayatta kullanılıyor, İpek Yolu ve Baharat Yolu gibi ticaret yolları üzerinden, savaşlar veya gezginler yoluyla Batı’da yaşayanlara ulaşıyordu. Bugün kullandığımız anlamda bilinen ilk parfüm 1370 yılında yapıldı ve güzelliğiyle ünlü Macar Kraliçesi Elisabeth Von Ungar’a atfedildi ve bu karışıma da ‘Macar Suyu’ dendi. Parfümün yapımı Rönesans ile İtalya’da 16’ncı yüzyılda gelişmeye başladı. Rönesans’ın en önemli sanat eserlerinin üretilmesi için maddi destek sağlayan Medici Ailesi’nin parfümörü Rene le Florentin’in Fransa’ya gitmesinin de etkisiyle 17’nci yüzyıldan itibaren Fransa parfüm dünyasının başkenti haline geldi. Çünkü 16’ncı yüzyılda parfümün en çok tüketildiği ülke Fransa idi ve sadece pis kokuları maskelemek için kullanılıyordu. Şehirlerde kanalizasyon sisteminin olmaması ve Avrupalıların o dönemde yıkanmaması Fransa’nın büyük şehirlerinde bastırılması gereken bir koku yoğunluğuna neden oldu. Soylular kötü kokulardan korunmak için burunlarını parfümlü eldivenlerle kapattı. Modern parfümeri ise 1806’da Jean Maria Farina tarafından Eau de Cologne’un pazarlanması ile başladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.