Mutluluğun SIRRI

Elele - - YAZAR - Giderler: birikimler: tasarruf: borç ödeme: Not: Bankalara büyük miktarda borcunuz varsa, derin bir nefes alıp, size gönderilen avukatın telefon numarasını arayın. Kimse sizin canınızı istemiyor, paralarını geri alma peşindeler. Kaçış ise çözüm değil.

da fena olmuyor hani. Parasını yönetebilen, hayatını yönetebiliyor. İşte size eski yılı geride bırakırken yeni yılda paranızı yönetebilmeniz için ipuçları:

Bütçe yapalım. Korkmayın öyle bütçe kelimesinden, siz adına ne derseniz öyle deyin ama aman kağıdı kalemi elinizden düşürmeyin. Yazılmayan şeyler uçup gidiyor. Hayat ise öyle hızlı ve yoğun ki; ‘ben hesabımı kafamda tutuyorum’ düşüncesi sadece komik kalıyor. Yazmak şart.

Şöyle arkanıza yaslanın, alın kağıdı kalemi elinize, yeni yıl için aylık gelirinizle ödediğiniz kalemlere bir bakalım.

Kira, gıda, faturalar, ulaşım, eğitim, sağlık, kişisel bakım, eğlence, tatil, ev eşyası. Bunlara ortalama aylık ne kadar harcadığınızı hesaplayın. Bilmiyorsanız son üç ayın ortalamasını alabilirsiniz. Her şeyi yazın. Zaafınız olan harcamayı ayrı bir gider kalemi olarak yazın. Her birine aylık maksimum ne kadar harcayacaksanız belirleyin. Örneğin toplam bir senede kıyafetlere harcadığınız rakam bir aylık maaşınızı geçmemeli.

İşte hedeflerinize ulaşmanız için en büyük dostunuz. Hayal edin, hedefleyin, biriktirin. Alışveriş yaparken isteklerinizi, ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin. 2015 yılında hangi hedef için, toplam ne kadar para biriktirmek istiyorsanız şimdiden buna kilitlenin. İnanmak her şeyin başı. İnanırsanız, birikim yapabilirsiniz. Yapacağınız birikimi Facebook’ta arkadaşlarınızla paylaşın. Araştırmalar gösteriyor ki, bilinen birikim hedeflerinin tutması daha olası.

Öncelikli olarak tüm harcamalarınıza bir bakın, nereden ne kısabilirsiniz? Bunu yapmak için en etkin yöntem, her şeyi ‘istek mi/ihtiyaç mı?’ diye ayırmak. Evdeki elektrikten, süpermarketteki deterjanlardan, dışarıda yaptığınız kahve-pasta keyfinden, telefon faturasından, aklınıza ne geliyorsa, her şeyi gözden geçirip, gereksizleri, değmeyenleri kesin.

Yiğidin kamçısı borç, korkulu rüyanız olmasın. Bu yeni başlayacak dönemde kredi kartınızın asgari ödemesini değil, tamamını ödemeye çalışın. Gereksiz borçlarınız varsa kapatın. Konsolide edip bir çatı altında toplayın. Borç çok ise, birkaç küçük borç kapatın moraliniz yükselsin. Moral borç ödemedeki en büyük etken. Bir de eşe dosta borcunuz varsa emin olun onlar da hatırlıyor, konuşun plana yayın. İçtiğiniz kahvenin tadı değişmesin.

Tasarruftan artıracağınız para ile keyfi harcama yapacak bütçe yaratabilirseniz, bununla canınız ne istiyorsa yapabilirsiniz. Dışarıda yemek, giyim alışverişi, eğlence harcamaları...

Kendi bütçe planınızı yaptıktan sonra, tüm bu alanların planını da daha kolay yapabileceksiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.