Para ve değerler analizi

Elele - - YAZAR - Değerlerle uyumlu yaşamak ve tatmin

Değerleri hayatımızın her alanına taşımak önemli. Bir insan eşini seçerken de, işini seçerken de, arkadaş çevresini oluştururken ya da para harcarken de hep değerlerine göre hareket etmeli.

İnsan yaşam alanında sürekli mücadele içinde ve bu mücadelenin çoğunu tatmin olmak için veriyor. Ve tatmini birçok şeyde arıyor. Kendine saat, ayakkabı, araba almak için paralar harcıyor, şan şöhret, başkalarından aferin almak, takdir görmek, kendini kanıtlamak için koşuşup duruyor. Sonuç: Etrafa saçılan paralar, boşa harcanan zaman, yorgunluk. Ama insan kendi değerlerini bulup, iyi bilip, bunlara göre yaşarsa hem daha az para hem daha az enerji hem de daha az vakit harcıyor. Ruhu mutlu oluyor bir kere. Gerçek tatmini yakalıyor. • Maaşınızı nereden alıyorsunuz? Çalıştığımız yer, iş yerimizin değerleri bize uyuyor mu? Özellikle yeni işe girecekler, şirketin temel değerlerini inceleyin. Sizinkiler veya yeteneklerinizle uyumlu mu? Örneğin insanlara çok değer verip, iyilik yaparak yaşamak isterken, sadece para kazanma odaklı bir işte çalışmak sizi mutsuz eder. Ya da özgürlüğünüze düşkünseniz ve kendi kararlarınızı alarak hareket etmek sizin için çok önemliyse, bir iş yerinde çalışmak yerine kendi işinizi kurmak size çok daha uygun olabilir. Sorgulayın. • Kredi kartı ekstreniz ne diyor? Bunu anlamak için en iyisi kredi kartı ekstremizi alıp, harcama kalemlerini tek tek inceleyip, değerlerimize uyumlu mu harcıyoruz ona bakmak. Paramız sonsuz değil, seçimleri doğru yapmak önemli. Borçlu olmayı hiç sevmediğimiz halde, giyime, kuşama, makyaj eşyalarına yine çok fazla harcayıp, kartı son limitine kadar doldurduk mu? Bunu neden yapıyoruz? Belki bilinçsizce alıveriş yapıp stres atıyoruz. Düşünmeden harcamayı alışkanlık haline getirmişiz. Değerlerle uyumlu harcama kavramı, bizim için en önemli değerleri bilip, her harcamamızı bunun farkındalığıyla bilinçli bir şekilde yapmak demek. Sorgulayın. • Yatırımlarınız da değerlerinizle uyumlu mu? Örneğin, bizim için güven çok önemliyse çok riskli olmayan yatırımlar yapmalıyız. Ama risk alabilen biriysek, yatırım sepetlerimize daha fazla yüksek risk, yüksek getiri yatırım ürünlerinden koyabiliriz. Mal varlığınızı, yatırımlarınızı ve ne kadarı gayrimenkulde, riskli-risksiz yatırım ürünlerinde çıkarın. Risk anlayışınızı yatırım danışmanlarıyla konuşup, mevcut dağılımınızı sorgulayın.

zaman ve değerler

Tıpkı harcamalarınızın bir dökümünü yaptığınız gibi, zamanınızı nasıl kullandığınızın, ortalama neye, kime ne kadar zaman ayırdığınızın da dökümünü yapın. Zaman, paradan çok daha değerli… Onu, sizin için en değerli en önemli insanlara ve şeylere mi harcıyorsunuz? Değerlerinizle uyumlu yaşadığınızın en önemli göstergesi bu.

Haydi, bu sevgi ayında, sevgilinizin değerlerini, iş yerinizin değerlerini, para harcama, yatırma, kazanma değerlerinizi sorgulayın. Hayat tek. Hayat sizin. Hayat güzel.

Mevlana der ki: “Ey insan, sen görünüşte maddi varlığınla ‘küçük bir alemsin’. Fakat manen gerçek varlığınla ‘büyük bir alemsin’. Dışarıda değil, aradığını kendi içinde ara.”

Sağlık, sevgi ve para ile kalın…

KİMSE DEĞERLERİ ALNINDA YAZILI GEZMEZ. BU DEĞERLERİ ANCAK O KİŞİNİN DAVRANIŞ VE TUTUMLARINDAN ANLAYABİLİRSİNİZ.

Özlem Denizmen’le Para Durumu programım, yeni formatıyla, yeni kanalı TRT Haber’de. Her cumartesi saat 18.20’de sizlerle buluşacağım, beklerim...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.