O bir ‘AKIL KÜPÜ’

İstanbul’un sevimsiz havasının nihayet son bulduğu gün Volvo V40 ile yola çıkıyoruz. Bu İskandinav fıstığı çok havalı bir şey. İlk bakışta aşk değildi yaşadığımız belki, ancak sürücü koltuğuna oturduğumda hayatımın akışında bir farklılık olacağını anlamış

Elele - - OTOMOBİL -

FARKLI BİR ÇİZGİSİ VAR. BİR DE OTOMOBİLİN SAĞLAM OLMASI VE GÜVENLİK HİSSİ VERMESİ BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.

V40,otomobildeki diğer sürücülerin hatalarından da korumak amacıyla City Safety (Şehirde Güvenlik), otomatik frenlemeli çarpışma uyarısı, yaya algılama, bisikletli algılama sistemi gibi akıllı teknolojiler sunuyor. Ve ilk kez V40’da olan yaya hava yastığı ile; bir yayaya çarpma durumunda (hepimizden uzak olsun) hava yastığı şişerek çarpışmanın etkisini azaltıyor. Diyorum ya akıl küpü! Zamanında frene basamazsanız, yerinize fren bile yapıyor. Ayrıca hız göstergesinde siz süratlendikçe, ki bu V40’da şahane bir his, geçtiğiniz yolun hız sınırı da ekrandaki yerini alıyor.

CEZBEDİCİ İÇ TASARIM

Ben şahsen iç tasarım ne kadar modern olursa olsun, araya atılmış klasik çizgileri beğeniyorum. Volvo V40’da orta konsolda bulunan rakamlı tuşlar gözüme şahane gözüktü. Panoramik cam tavanın, iç mekanı ferahlattığı kesin. Akşamları aydınlatma sistemi devreye giriyor. Yedi farklı ışık seçeneği ise cezbedici. Benim kullandığım, otomatik şanzımanlı bir model ve vites topuzunda bile aydınlatma mevcut. Deri koltuklar, krom kaplamalar oldukça kaliteli görünüyor. Arka koltukta oturan yolcular için de rahat bir yolculuk garanti. Onu da test etmedik değil. Spor çantalı 14 yaşındaki üç arka koltuk yolcumla, trafik nedeniyle 1.5 saat süren yolculuğumuzda, hiçbir şikayet almadım. Gerçi biraz da Harman Kardon’la tasarlanan şahane müzik sisteminin de bu yolculuğun güzel geçmesinde rolü büyüktü. Bir de telefonlar şarj edilsin yeter tabii!

HADİ GİDELİM

V40 bende seyahat isteği uyandırdı. ‘Hadi basıp gidelim’ havasına bir anda giriverdim. Abartısız dış görünümü sizi yanıltmasın. Önden bakılınca geniş radyatör ızgarası, kavisli kaput ve farlar, sağlam ve sportif bir duruş sergiliyor. Siyah camlı panele sahip bagaj kapağı ve arka kapılardaki hafif çengelli şekli, iddialı stop lambaları dikkat çekiyor. Kişiselleştirilebilen jant seçenekleri sayesinde tarzınızı arabanıza yansıtmanız da mümkün.

PARK ETMEK YA DA EDEMEMEK...

Ben bir tek park ederken zorlandım. Sanırım o da benim hala sağ kolumu yan koltuğa atıp arkaya bakarak park etme hastalığımdan. Bu aracın arkaya dönseniz de görüş açısı zor. Ön tarafta ekranda bulunan görüntüden yardım almak en iyisi. İşin kolayı varken zorlaştırmanın da alemi yok değil mi?

RENK SEÇENEKLERİ ŞAHANE. TEST SÜRESİNCE İSTANBUL’DA HAVA GÜZEL, V40’IN RENGİ GÜZEL, DAHA NE OLSUN!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.