Niyazi Erdoğan’la kadın dünyasına erkek bakışı attık.

Onun tasarımları bizi hep kıskandırıyor! Çünkü erkekler için tasarlıyor. Tabii bazen dayanamayıp, tasarımlarını küçük oyunlarla kendimize adapte ediyoruz elbette. Erkek dünyasına renk getiren Niyazi Erdoğan’dan moda yolculuğunu ve yeni koleksiyonunu din

Elele - - ŞUBAT İÇİNDEKİLER -

Kendi tanımıyla onun Kıyafetleri; erKeKler için, mimari, lider, tanımlı ve sınırları olan tasarımlar!

Biz ona karşı çıkıyoruz. Sadece erkekler için tasarım yapmasına da ayrıca bozuluyoruz. Çünkü renklerini ve desenlerini çok beğeniyoruz. Mesleki anlamda moda serüveni, o zamanki adıyla İTKİB Genç Moda Tasarımcıları Yarışması ile 2003 yılında başlıyor Niyazi Erdoğan’ın. Bu yarışma, profesyonel mimarlık hayatından kopup bugün ulaştığı noktaya gelmesinde önemli bir dönemeç... Hemen ardından pek çok firmadan iş teklifi alıyor. Aralarından birini seçip, sektöre ilk adımı atıyor. Ardından da ‘Nesign’ adını verdiği ilk tasarım ofisini kuruyor. Ve evet 2009 yılında kendi imza markasını kurup erkek koleksiyonları hazırlamaya başlıyor! Moda dünyasının büyük hareketliliği içinde onu ayıran en önemli özelliğinin samimiyeti olduğu söylüyor Niyazi Erdoğan; “Samimiyetim beni diğer tasarımcılardan ayıran en büyük özelliğim. İnsanlar benim ürettiklerimle duygusal bağ kuruyor. Bu da markalaşmanın en büyük gerekliliği.” ‘Peki ya bir tasarıma hayat vermek için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?’ diyoruz; “Herkesin baktığı yönün aksine farklı bir yönden bakabilme ve bütünü algılayabilme yetisi” diyor.

EN BÜYÜK HAYAL

Grafik ve mimari alanda da çalışmalar yapmak istiyorum. Hatta 2014 sonbahar-kış koleksiyon sunumum için bunu yapmayı planladık ama daha vakitli bir prodüksiyon için ileriki bir tarihe erteledik. Bir sanatçı bütünüyle bir yaşam biçimi tasarlar. Moda da bunun kollarından biri. Mekanı ve kurgusuyla bütün bir yaşam biçimini tasarladığım bir serüveni yaşamayı çok istiyorum.

NiYO’NUN HEYECANI

Şu anda yeni markamız NiYO üzerine yoğunlaştık. Onun gençliği ve dinamizmi bizi farklı noktalara taşıyor. Yurt dışı için girişimlerde bulunacağız. Bunun haricinde imza markam için yeni bir fuar deneyimine dahil oluyorum. Paris’te düzenlenen TRANOI Fuarı’nda 2015 sonbahar-kış koleksiyonumuzu sergileyeceğiz. Ve tabii ki önümüzde bir de moda haftası heyecanı var.

BU YAZ ERKEKLER…

2015 yazı, kentli erkeklerin doğa ve sporla iç içe olduğu bir yaz olacak.

Kentli erkekler, aktif spor giysilerinin performans detaylarını ve outdoor teknolojilerini gündelik yaşamda yaşayacaklar. Hal böyle olunca renklerde ve desenlerde de bu özellikleri göreceğiz. Toprak tonlarına parlak renkler eşlik edecek. Renkler arasında indigonun yükselişini fark etmemek mümkün değil. Çok rahatlıkla ‘indigo is the new black’ diyebilirim.

İLHAM İSTANBUL’DAN

Yine yerel unsurlardan ve İstanbul’dan beslendim. Tevfik Fikret’in Aşiyan’a olan aşkından esinlendim örneğin ve koleksiyonumun eksenine göç yolları İstanbul’dan geçen kırlangıçları yerleştirdim. Koleksiyonda yer alan kırlangıç deseni Tolga Uçağı imzasını taşıyor. Hem biçimsel hem de fonksiyonel olarak mimari anlayışımı yansıtan ilkbahar-yaz koleksiyonum, iş yaşamından günlük giyime, spor saatlerinden plaj keyfine dört ayrı ortama yönelik dört farklı grubu içeriyor. Bu koleksiyonda, aksesuar olarak da fular öne çıkıyor. Geçtiğimiz sezon bisiklet ile tamamlanan sportif yaklaşımım, bu sezon koleksiyonuma koşu teması ile yansıyor. Koleksiyonun en önemli iki rengi indigo ve elma yeşili.

KADINLARIN KIYAFETLERİMİ GİYMESİ BENİ MUTLU EDER!

Siz hikayenizi yazdıktan sonra çoğu zaman onların kimin hayatlarına dokunduğunun takibini yapamıyorsunuz. Sürekli tasarlama ve yeni fikirler üretme derdinde olan biri olarak, tasarımlarımı kadın ya da erkeklerin üzerinde görmek beni ancak çok mutlu eder.

İKİNCİ EL PAZARLAR İYİ BİR ALTERNATİF

Genellikle kendi kıyafetlerimi giydiğim için çok az giysi alışverişi yapıyorum. Bunun dışında ikinci el pazarlarda ilham verici ve güzel aksesuarlar bulabiliyorum. Bir cep mendili ya da kravat iğnesi için Bomonti bit pazarını tavsiye edebilirim. Karaköy’de açılan Bey mağazası da iyi bir alternatif.

Sinem Gürleyük

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.